**NOVINKY**
O NÁS
NAŠE FENKY
  *  Hessi
  *  Tica
  *  Týnka
ŠTĚŇATA
  *  Plánovaná štěňata
  *  Vrh EXTRA 2019
  *  Vrh C 2012
  *  Vrh B 2010
  *  Vrh A 2008
STRÁŽNÍ ANDĚLÉ
  *  Safinka
  *  Háta
FOTKY
ODKAZY
  *  Chovatelé v ČR
  *  Přátelé
KONTAKT
O FLATECH
  *  Standard
  *  Povaha

VRH Casa .... Maurehata
1 pejsek a 7 holčiček, narození 29.4.2021

rodokmen

Těhotenský a štěňátkový deníček


5.7.2021

Dnes jsme napsali poslední tečku za dalším chovatelským zážitkem. Náš vrh C byl v mnohém vyjímečný, příběh ale nekončí, jen pokračuje v osmi samostatných nitkách, které se doufám občas různě potkají :o). Poslední dny s Nely jsme si moc užili a myslím, že jsme ji připravili na další život opravdu dobře. Než přijeli její noví majitelé, ješte jsem šla se všema na vycházku, ať je Nely unavená na cestu, přeci jen 4 hodiny v autě jsou náročné i pro nás lidi. Včera jsme ji vzali mimo jiné na delší výlet autem, ať si zvyká a byla docela šikovná, dnes prý taky chvilku pokníkávala a pak spinkala. Čekám na další info po příjezdu, především ze seznámení se psíma holkama - Nely bude bydlet s naší Lily - Abby Amelie Maurehata a Hessinkou - Camelie Hessi ze Zlínských strání. Chtěla bych ještě doplnit fotogalerie jednotlivých štěníků o fotky z nových domovů, tak snad se k tomu zítra dostanu. Dnes přidávám dvě videa z našeho posledního společného dne. Mějte se krásně, miminka naše. Buďte zdraví, to je to nejdůležitější. A těším se na každou zprávu, každou fotku, každé video, které mi Vaši pánečkové zašlou.

Jak to Nely šlape na vodítku

Poslední den s Nely


3.7.2021

Dlouho jsem nenapsala, jak se mají ostatní sourozenci. Někteří už mají za sebou i druhé očkování, mají nové kamarády, pilně se socializují a učí nové věci a všechna videa a fotky mně moc těší. Takže všichni jsou spokojení, a tak jsem samozřejmě spokojená taky. Vypadá to, že jsme je na nový život připravili dobře. Dětem jsem za pomoc slíbila nějakou hodnotnou odměnu, a to především Kájulce, která si mákla opravdu hodně. Tak už má na cestě nové inline brusle :o). Toník dostane něco drobnějšího, ale ještě si nerozmyslel co, on by chtěl všechno :o). Včera na mně už padl splín, že nás čeká posledních pár dní s Nely. Jak kdyby tušila i Hessinka, skoro pořád si s malou hraje, furt se navzájem provokují, venku i doma. Z jedné takové akce dnes přidávám video. Věřím, že Vás pobaví stejně jako nás. Kdo ví, co si holky vykládají.

Ranní rozhovor matky s dcerou


1.7.2021Už se nám to s Nely krátí, tak jsme ji dnes vyfotili v postoji. Kája si nestoupla úplně dobře, ale není to úplně na nic fotka, tak ji přidávám. Nely s námi dnes zvládla vycházku cca 2,5 km, s několika přestávkami. V pondělí jsem ji vykoupala v šamponu protiklíštěcím, tak jsem si troufla a Nely si to moc užila. A my taky, je to šikulka. Nejvíc si to ovšem užívají velké fenečky, konečně zase mají dostatek pohybu a mají z toho radost. Hessinka až takovou, že dnes chytla rapla. Pro ty, kdo neví, co to je, názorné video (nazýváme to buď raplem nebo taky že flatííííí :o)).

Hessi s Nely


29.6.2021

Ano, ano vím. Včera jsem neaktualizovala. Nezapomněla jsem, mně se prostě strašně nechtělo. Dnes mají naše štěňátka 2 měsíce. Je neuvěřitelné, jak rychle to uteklo! Jsem ráda, že aspoň Nelču ještě máme doma a můžeme si ji ještě pár dní užít. Snažíme se socializovat, zvykat na nové prostředí, nové lidi, nové zážitky, na auta (i když u nás v Kotěhůlkách....), bereme ji na malé procházky. Maminka ji taky socializuje, po svém. Video mírnější socializace přidávám, video s brutálnější verzí si raději nechávám pro sebe, některým by mohlo přijít, že Nely je vražděna :). A taky trénujeme, povel Ke mně, ten jí jde víceméně super, protože už když byli smečka, jsem je na to připravovala, a teď přidávám pomaličku Čekej. Když aspoň chvilku vydrží na té prdce sedět a dovolí mi malinko se vzdálit, dostane odměnu. Intervaly budu postupně protahovat. Je to jediný způsob, jak ji zvládnout vyfotit, protože bez toho povelu, hned jak si čupnu, tak ji mám v obličeji. Tak třeba se mi podaří ji to naučit do konce týdne v obstojné formě a vyfotím ji nějak hezky na památku. Je to holka šikovná, určitě to půjde. Dopoledne byla včera a dnes se psíma holkama pár hodin sama doma, Honza je přišel jen zkontrolovat a zvládla to parádně. Ještě před polednem už měla zase dohled a celé odpo už s ní vždycky někdo byl. Zítra už si jde Kája jen pro výzo a bude s ní celý den. Větší část dne ale prospí, víceméně je aktivní jen brzy ráno od pěti do cca sedmi a pak večer. Jsou teď velká horka a tak se jí nic nechce (má recht, mně taky ne). Ostatním sourozencům, co mám zprávy z nových domovů, se taky nic moc nechce, horko je zmáhá všechny.

Poslušná Nelynka

Trošku brutální maminka

27.6.2021

Tak jsem zase málem zapomněla na aktualizaci. Jak už jsme s Nelynkou osiřeli, užívám si klid a odpočívám. Dnes jsme šli po obědě spát a spaly jsme od jedné do čtyř, to bylo skvělý. Sice nevím, jak budu moct usnout, ale snad to půjde. Odjezd Connie i Jupíka proběhl v naprostém pořádku, zprávy z nových domovů jsou řekla bych až nadšené, Connie je prý až divně hodná :) a Jupík byl přijat dvěma domácími whipetty moc hezky, setkání s Pavlínou a její rodinou jsme si moc užili, jelikož Pavlína byla ten druhý impuls, proč jsme se rozhodli pro tento vrh. Jsem naprosto šťastná, že ten jediný chlapeček byl pro ně, a i majitelka Bruna si to snad bude pochvalovat, jelikož to mají k sobě blízko a měli by být často v kontaktu. Brankica tak bude mít toho jediného synátora pořád tak trochu za svého. Nelynka, jak je sama, je naprosto báječná. Hessinka už jí nechce dát napít, a ona to chápe, tak si spolu už krásně hrají a skoro se jí po cecíkách nesápe. Týna trochu bručí, ale Nely je rozumná, nechává ji být. Maminka jí občas dává pořádné hašte, ale tak to má být, vychovává ji, jak se chovat ve všech situacích. Přidávám video, jak si spolu vyhrají.

Nely s Hesskou

26.6.2021

Poslední společný den jsme si užili. Nebylo úmorné vedro, přišli se za námi rozloučit psí kamarádi, a jejich pánečkové, kteří si naše štěnda moc oblíbili. Cítím smutek a zároveň nechápu, že to tak rychle uteklo. Štěnda už ale potřebují individuální výchovu v rodině jako sůl. Naše role už opravdu skončila a začíná nová éra. Od sourozenců, kteří už novou éru započali, chodí jen samé hezké zprávy, tak věřím, že jsme naši práci odvedli dobře. Na rozloučenou s Jupíkem a Connie přidávám pár videí - omlouvám se za hovory v pozadí, ale je teď hodně témat k probrání a není čas mlčet, když natáčím videa :o).

Connie s Artušem

Nely s Artušem

A zase ta Kikina

Poslední přesun domů

25.6.2021

Dnes jsme se rozloučili s Medunkou (Destiny). Neviděla své nové pánečky poprvé, ale vypadá to, že především do pánečka se zamilovala, což je z fotek víc než patrné. Myslím, že láska to bude vzájemná. Už tedy máme doma jen 3 štěňátka. Spinkají už dnes s námi doma, manžel se potřeboval pořádně vyspat držel včera celou noc pohotovost jakožto hasič. Snad už bude klid a bouřky nebudou tak silné. Každopádně už budeme na noc bývat doma, a budeme tak připravovat štěňátka na běžný chod domácnosti. Oni jsou tedy zvyklí, ale není nad to natrénovat pořádně. Chystám se, že okolo 11 s nimi ještě půjde ven a snad to vydrží až do rána :). Dopoledne se za štěňátky znovu zastavila ségra s flatíkem Artušem, mám i nějaká videa, přidám je zítra. Miminka si s ním pěkně pohrála, především Nely, ta prostě miluje velké pejsky, i s Kikinou si nejvíc hraje ona a maminku s Týnou taky zbožňuje. Zítra nás snad čeká klidný den, odjezdy dvou zbývajících štěníků budou probíhat až v neděli. A pak už si budeme užívat týden jen s Nelynkou, než si pro ni přijedou naši přátelé a odvezou si ji do Jablonce. To bude hrozně těžké, a zatím si to ani nechci představovat. Jen to, že vím, že bude mít naprosto úžasný život, mně bude uklidňovat a pomůže mi smutek překonat. Na druhou stranu všichni už potřebujeme odpočinek, tak to budou takové smíšené pocity.

Fotky z 25.6.2021


24.6.2021

Vedro, vedro a zase vedro. Až z toho zase byla bouřka a tentokrát docela vytrvalý déšt trvající několik hodin. My jsme odpoledne stihli zajet na veterinu s Týnkou, jelikož po tom, co se jí začali lepšit opadané nohy jsem ji minulý týden vykoupala a ona začala plešatět na dalších místech.... Chtěla jsem vyloučit něco přenosného nebo nějaký velký problém, nic moc se nepotvrdilo, jen má strašlivě nízké jedny bílé krvinky, což by mohlo ukazovat na nádor, ale sono vnitřních orgánů nic neprokázalo. Tak jsem dnes začala dávat Barf i Týně, určitě jí to prospěje, dáváme i doplňky na zlepšení imunity a uvidíme za 3 týdny na kontrolní krvi. Každopádně od blbé diagnózy uplynuly 4 roky, dávali nám půl roku a Týna je tu s námi stále. Něco nás asi dožene, není už úplně v dobré kondici, ale já jsem šťastná za každý den. Je hravá, veselá, spokojená.... tak snad to není nic zásadního a ještě tu s námi chvilku bude. A už ke štěníkům. Zítra odejde Destiny alias Medy, tak už jí vše chystám. Tahle holka se mi neztratí z dohledu, budu pomáhat majitelům s výcvikem a moc se na to těším, myslím, že bude šikovná. Je hravá, ale není moc kousavá, je hodně mazlivá, myslím, že ideální rodinný pejsek. Tak o ní určitě uslyšíme. Jo a dnes přišly průkazy původu! Takže naše štěňátka už jsou oficiálně hogo fogo. V pondělí budu holčičkám, které jsou už v nových domovech, průkazy rozesílat, zbývající štěnda, co jsou ještě doma, je samozřejmě dostanou do balíčku na cestu. Přidávám fotky z úterý, kdy se mi podařilo nafotit docela akční fotky, jak si štěníkové hrají a fotky jsem objevila až dnes. Zítra jsem doma, mám sice školení několikahodinové, ale určitě stihnu něco nafotit, natočit.

Hrací fotky


23.6.2021

Včerejší noc jsme prožili bojovku. Honza se bál, že bouřka, která se na nás řítí, bude příliš silná a měl strach, aby na zahradě neplavali, tak jsme štěnďata v půl 11 stěhovali domů. Bylo to dobrodrůžo. Holčičky se všechny před bytovkou vyčůrali, jen Jupík ne. Všechna štěnda běžela domů za Hessinkou, tak jsem Honzovi mezi dveřma řekla, ať mi dá Jupíka, že ho vezmu ještě ven. Prý s ním půjde sám, vzal štěně do náruče a šel. Tak jsem šla sama na záchod, nachystala co bylo potřeba, a najednou koukám, uprostřed chodby stojí Jupík a čůrá a čůrá :o). Vyběhla jsem tedy ven, upozornila Honzu, aby vzal neJupíka domů, že Jupajda se mi doma právě vyčůral, oba jsme se zasmáli a šli pomalu spát. Honza usnul hned, po měsíci spaní pod stanem si to užil. Zato já si užila vstávání v noci, ale jen jednou a světe div se, podařilo se mi všechny 4 miminka dostat ven bez nehody a taky je zase dostat domů. Ono ty 4 tvorečkové, kteří se každý rozhodne vrtnout jiným směrem a v noci na ně nemůžu (nechci) hulákat, to vám je legrace! Ale přežili jsme to ve zdraví. A bouřka? Pochopitelně nebyla, jen docela vydatně zapršelo. A dnes Jupík zažil velké novinky, jelikož jeho panička barfuje, dostal od maminky kousek syrového mletého kachního a jelikož mu to vůbec nic neudělalo a evidentně chutnalo (jemu ale asi bude chutnat všechno všecičko), tak jsem mu večer nakrájela kousek hovězího a krůtího. On je takový vděčný strávník.... Hessinka si krmení syrovým taky pochvaluje, zdá se mi, že už malilinkato nabrala, ale rozhodně aspoň nehubne. Žere kilo masa, přidávám jí různé přílohy, různou zeleninu... vše ji sedí a všechno jí chutná. Zřejmě brzy přejdeme i s Týnkou, jen musíme vymyslet, kam postavíme mrazák. Bohužel dnes nemám zase žádné fotky, ráno jsem sice měla volno, ale byla kosa a nefotila jsem nic a pak jsem musela jít do pěti do práce. Zítra ale za miminkama dorazí Artuš, roční pojašený flatík mojí ségry, tak jsem ségru zaúkolovala, ať je natočí v akci, myslím, že si spolu děcka dooost užijou.

22.6.2021

Přišlo ochlazení a štěňátka dnes mimo jiné řádila od pěti až do půl devátý večer a skoro vůbec nespinkala. Tak jsem zvědavá, jestli budou spát aspoň do pěti - jinak vstávají furt ve čtyři. Zítra nás čeká šamponování. Objevila jsem Connie zapité klíště, před pár dny jsem jedno odstranila Destiny - a zařekla jsem se, že jestli objevím ještě jedno, tak je už vezmu šamponem všechny stůj co stůj. Sice nevím, jestli si to v půlce nerozmyslím, ale zkusím to :). Včera jsme si psali s pánečkem od Destiny a už mají jméno - bude to Medynka. Už jí tak tedy od včera říkáme, ostatní štěňátka už na svá jména krásně slyší a potvrzují mi to i majitelé Kairy a Bailey, že holky na jméno pěkně reagují. Natočila jsem dnes nějaká videa, jelikož nejlíp dokreslí, jak jsou teď už štěňátka živá, obratná a jak se prostě projevují. Večer se za námi přišla podívat Kikina - zdrhla pánečkům ze zahrady a vydala se za svými láskami - naše miminka vážně miluje a oni fakt milují ji. Ač se na videu pěkně zubí, je na ně moc hodná a pěkně si spolu hrají.

Jupík a Nelynka

Rošťanda Medy

Vrrrrčet teda umíme :)

S Kikinou

21.6.2021

Dnes byl tak horký den, až z toho byla malá bouřka a vítané ochlazení. Štěňátka si oddechla a i my dvounožci. Na rajče jsem přidala fotky z chladnějšího večera, kdy štěňátka řádila a taky i zapózovala. Stále jsou naši prckové i cca dvakrát za den nakojeni Hessinkou, protože Hess pořád mléko má a kojit chce. Bohužel musím velmi hlídat, kdy za nimi jde, jelikož po jídle je schopná jim veškerý obsah žaludku nabídnout. Je to přirozený mateřský pud, ale já tak moc potřebuju, aby nabrala nějaké to kilo a ne všechno dávala do štěňátek. Ty jsou klustý dost :o). Tento týden už by mělo být příjemněji, tak se těším, že si to užijeme víc, ačkoliv už musím chodit víc do práce a občas nám musí přijít pomoct hlídací tetička. A hodně hlídá pochopitelně hlídá Kája, už ani nebrblá. Zprávy z nových domovů od Safči, Kairy, Bailey i Cawaly jsou moc hezké, holky se pomalu sžívají se svými pánečky a jsou šikovné. Chtěla bych zpracovat fotky, videa, aspoň na rajče, ale času se mi nedostává.

Fotky posledních čtyř zbojníků


20.6.2021

Dnes jsem na aktualizaci málem zapomněla a nebýt paničky od Kairy, asi bych si fakt dnes udělala volno. Ve foťáku mám jen dvě fotečky Jupíka, jinak nic. Dnes tu bylo takové horko, že se mi uvařil mozek a štěnda jedla až v půl čtvrtý (to mi zase připomněla panička Bailey, že štěňátka musí i papat, jelikož mi napsala, že Bailey dlabe krásně). Už se těším na to ohlášené ochlazení. Se čtyřmi miminky je to taková pohoda, že si prostě jen užívám, jak báječní jsou. Kája dnes skoro všechny vzala na chvilku na vodítko, ať si zvykají. Všichni byli moc šikovní a věřím, že za ten týden ještě něco málo natrénujeme. Od majitelů holčiček, které jsou už ve svých domovech, chodí stále jen hezké zprávy, až mně to dojímá. Všechna ta práce stojí za to, je to pro nás velká odměna. Zítra slibuji, že už nějaké fotky vytvořím, a dnes jdu do hajan. Chystala jsem se koukat na tv, že je fotbal, ale on je až v úterý... tak půjdu spát, únava je stále docela hrozná. Ještě že mám zítra půl dne dovču :o).

19.6.2021Bylo léto roku 2020 a mně shodou okolností přišly dvě prosby od přátel, jestli neplánujeme štěňátka či případně koho bych doporučila z chovatelů. Ne že bych neměla tipy na jiné chovatele, ale... šlo o lidi, kteří jsou moc blízko mémo srdci a já díky tomu začala přemýšlet, že bych snad mohla Hessinku nakrýt. Mít své štěňátko u Milušky a Pavlíny, to jsem si moc přála. Dnes se mi první sen splnil, Safinka odjela s Miluškou do Brna a já věřím, že tahle holčička je ta nejlepší, kterou jsem jim mohla dát. K Pavlíně půjde Jupík, náš jediný a úžasný chlapeček. Fotka z dnešního odjezdu Safinky dokresluje vše - prostě splněné sny. Děkuji za důvěru všem, kdo si od nás postupně miminka odvážíte, moc to pro mne znamená. Z nových domovů chodí samé pěkné zprávy, tak snad v tomto duchu budeme i nadále pokračovat. Máme už doma jen 4 štěňátka a v tomto složení zůstaneme až do konce týdne, pak postupně odejde Destiny, Connie a Jupík. Přidávám dnes poslední společné fotky a už i nějaké fotky jen zbylých 4 miminek - je to tak divné, že se mi všichni vejdou do záběru! Chystat jen 4 misky, to je podivné... Je tu nějaké prázdno, ale zvykneme si, aspoň bude více času se každému štěndovi chvilku denně věnovat individuálně.

Fotky z posledního společného víkendu


18.6.2021

Nadešel čas loučení.... Slíbila jsem poslední společné fotky, ale musím se přiznat, že sice nějaké fotky mám, ale s ohledem na pokročilou hodinu nemám sílu je zpracovat - navíc to nejsou žádné peckovní fotky, myslela jsem, že ještě stihneme postoje, ale Kája nebyla nakloněna a přemlouvat ji nemá smysl. Kaira odjela v podvečer a už jsou s paničkou v Brně. Je moc šikovná, cestu skoro celou prospala a teď prý vůbec nekníká a vypadá to, jak kdyby byla Brňanda odjakživa. Není hezčích zpráv pro chovatele. Konečně se snad u všech potvrdí, že ta práce stála za to. Těším se na další hezké zprávy, zítra se na cestu vydává hned trojice holčiček, teď večer jsem jim chystala výbavičku, pomáhá mi s tím Cawala. Teď teda vytuhla s hlavou v misce vody. Ostatně všechny tři holčičky, které zítra odjíždějí, jsou takové malé vodnice, namáčí se pořád a rády. Noví pánečkové si s touto zálibou jistě užijí hodně legrace :o). Včerejší noc se mnou strávila Bailey a byla mega šikovná, v noci si dvakrát kníkla, dvakrát jsme tedy vyvenčili a žádná nehoda doma. Ráno vstávačka ve čtyři a prej už spát nepůjde, tak jsem jí nevrle vysvětlila, že to teda ne, tak si párkrát zakňučela, odfrkla a spala teda do pěti :o). Přidávám fotku Kairy z velkého světa.17.6.2021

Dnešní večer tráví se mnou Bailey. Safinka to včera zvládla na jedničku, jen spala se mnou na gauči, ona prostě nedala jinak, než že musí být se mnou. Jinak kníkala. Bailey leží a tolik nekňučí, tak si myslím, že bude spát na pelíšku. Nebo na zemi - ono je to pro ně i lepší, je tu teplo, a na zemi to trochu chladí. Safči sice bylo horko, ale lehla na záda, vytrčila nohy a spinkala - mně u hlavy. Je to mazel, podobně jako maminka Hessinka - ta se mnou od prvního dne spinkala v posteli a taky skoro na hlavě. Kompletuji pomalu balíčky na cestu, peru deky, vzpomínám, co vše mám pro miminka nachystané... Dnes celý den si mne mimořádně všímala Kaira, jak kdyby věděla, že bude první, kdo vyletí z rodného hnízda. Panička už se těší, má vše nachystáno a zítra navečer spolu odcestují do Brna. V sobotu budou následovat další tři holčičky. Je mi smutno, ale zároveň se těším, se čtyřmi štěňátky to bude mnohem jednodušší, a bude i víc času se každému trošku víc individuálně věnovat. Nelynka u nás zůstává až do začátku července, o týden dýl než všichni ostatní, tak tu si užijeme na max, těší se hlavně děti, že to bude krásný začátek prázdnin se štěňátkem. Myslím, že jim ještě nedochází, jak těžké to pak bude se s ní rozloučit. Dnes jsem nevzala foťák ani do ruky, ale zítra bych chtěla nafotit ještě poslední společné záběry.


16.6.2021

Nedostává se mi už času. Pomalu vše chystáme, hraní a socializace a už i malinko výchova štěníků zabere většinu času a velmi často se přistihnu při tom, že na ně jenom koukám a užívám si to. Bez natáčení na mobil nebo focení, což vám pak ale nemám pochopitelně co zprostředkovat, jsou to jenom moje vzpomínky. Ale pár videí jsem z mobilu dnes vylovila, nejsou z dneška, ale z předchozích pár dní. Včera jsem s sebou večer na spaní vzala Safinku a Kairu, ale nakonec jsem zjistila, že to nebyl dobrý nápad, vzít rovnou dvě, tak doma byla jen Kaira, Safinku si vzal manžel dolů na zahradu. Jak jsou dvě, dělají hrozný bugr a v jednom kousku je to pohodovější, hlavně v noci to venčení venku. Kaira spala do pěti, v noci jsme pro jistotu jednou vyvenčili, ale je možný, že by to vydržela. Byla moc šikovná, tak jsem zvědavá, jak to dnes půjde Safince. Určitě taky moc dobře, a zítra přijde řada na Bailey, a pak už bude čas na Cawalu. A teď už slíbená videa, ať je vidět, jak trávíme den.

Trénink trpělivosti

Trénink trpělivosti podruhé

Socializace

Hrajeme si

15.6.2021

Jelikož odjezd prvních holčiček se velice přiblížil, začínám holčičky zase přetvářet na domácí holky. Dnes se mnou spí Safča a Kaira, zítra Cawala a Bailey. Tak musím hlídat, jelikož hlodají všechno a furt něco vymýšlí :o), tak dnes jen v rychlosti přidám fotky ze dneška - myslím, že se hodně povedly :o).

Fotky z 15.6.2021


14.6.2021

Šmarjá, aktualizace! Málem jsem zapomněla. Omluvou mi budiž to, že dnes byl náročný den. Nemám z dneška ani jednu fotku! Zítra napravím, slibuju. I když je čím dál složitější něco vyfotit, sednu si mezi ně a všech osm se na mně vrhne a začne si vyžadovat hlazení, začne hlodat, tahat za foťák.... Ale zítra budeme zase určitě výletovat, tak natočím, jak jsou šikovní. Odčervení žádné problémy nepřineslo, štěnďata mají zažívání na jedničku. Hessinka na mase vyloženě prospívá, je hravá a plná energie. Sice ještě nepřibrala, ale aspoň nehubne. Tak se těším, že brzy už to začne být i vidět na té linii, protože je fakt jak kostřička. Ale stále chce kojit, tak ji cca třikrát denně necháme nakojit. Bohužel s přechodem na syrovou stravu začala štěňátkům vyvrhovat potravu (předtím na granulích to zkusila jen jednou), a jelikož dlabe velké kusy masa nebo maso s kostí, musím ji po krmení držet doma a nepouštět na zahradu. Jinak by to krmení nemělo úplně smysl, když by to vše sežrali místo ní - a oni by to sežrali, o tom nepochybuji. Oni by sežrali úplně vše, jelikož apetit jim nechybí. Občas se bojím, aby nesežrali i mně, třeba když nedočkavě čekají, než jim nachystám krmení :o).


13.6.2021

Dnes jsme odčervovali, přožili větrný a docela příjemný den, odpoledne s milou a vzácnou návštěvou z CHS Loyal Soul. Jezdili jsme ňuňat jejich štěňátka před osmi lety, tak nám to dnes oplatili. Bylo to super. Přidávám dnes slíbené postoje, jen v takových malých náhledech. V trošku lepším rozlišení na mém facebooku a pokusím se to brzy zpracovat ještě trochu jinak. Ale dnes jsem k tomu zase sedla pozdě a nezbývá mi síla, zítra mažu do práce a pak zase dovolená, tak dnes musím zaplout do peřin brzy, vstávání před pátou už několik týdnů je fakt náročný. Dnes jsme taky vážili, kvůli tomu odčervování, a všichni kromě Nely (4.7 kg) a Safinky (4.9 kg) váží už přes pět kilo, nejvíc Jupík (5.6 kg) a v závěsu za ním kdysi třetí nejmenší holčička Cawala (5.5 kg). Váhy je ale třeba brát s rezervou. Na kuchyňské váze už vážit nemůžu, nemáme tak velký kastrol, který by taková štěňátka pojmul (ostatně, běžně štěňátka ani nevařím, tak se není čemu divit :o)) a tak jsem vážila na osobní váze v náručí a odečetla svou váhu. Čili může to být klidně plus mínus 30 dkg určitě. Ale to je jedno, prospívají krásně :o). Dnes jsem taky úplně všechny vzala už po několikáté na otrkanou, Nelynku jsem dokonce vzala k vedlejší bytovce potěšit sousedky, které si milé a uvrtěné štěňátko opravdu užily. Jsou tak kontaktní a šikovní. Jsem pyšná psí maminka :o).

12.6.2021

Opět den ve znamení deště (a mimo jiné taky nesnesitelného horka, pokud vylezlo sluníčko). Ve výběhu se brodíme v blátě, štěňátkům to neva, jsou jak prasátka, ale my taky, já jsem dneska komplet na pračku. Podařilo se nám dnes ještě před deštěm s Kájou nafotit postoje a pak i portréty. Ale upřímně, dnes to nedám a nezpracuju. Nahrála jsem tedy alespoň na youtube dvě videa, jedno koncertní před krmením :o) a jedno ze socializace štěňátek. Ono se řekne neměcký ovčák a člověk si představí úplně jiného psa a povahu, než jsou flati. Jenže naše kamarádka Kikina, ta je úžasná! A štěňátkům se moc líbí.

Hladové video

Hrátky s Kikinou

11.6.2021

Dnes byl bezva den. Čtyři hodiny v kuse pršelo, byla silná bouřka, ale cokoli z toho s našimi štěňátky ani nehnulo. Jsou tak krásně vyrovnaní, rachot z bouřky a deště nevnímali a dál se hlodali nebo spali, podle toho, jak se komu chtělo. V noci tu navíc někdo dělal ohňostroj a taky to prospali. Jsem na ně pyšná, jsou to fakt báječná štěnda. Dnes jsem se znovu věnovala individuální socializaci, na otrkanou se mnou šla úplně ráno Safinka, později Destiny s Kairou, pak Cawala a na oběd se za mnou hrnula znovu Safča, tak jsem ji vzala s sebou, jelikož všichni ostatní spali a odpoledne jsem zase vzala Nely a mimořádně ke králíkům se mnou šla Connie (staráme se rodičům o zahradu a králíky, jsou na dovolené). Chodíme takto několikrát za den, a budeme pokračovat až do odjezdu. S každým dalším výletem jsou víc sebejistí, je to krásné vidět, jak jsou fakt vyrovnaní. Dnes jsem si po obědě pod stanem lehla a vzala k sobě prvně Safču a pak i Nelču, musím přece miminka trochu i rozmazlovat a zvykat na gauč a postel :). Tak oběma holkám to jde na jedničku, Nelču zvládla Kája i vyfotit. Jinak dnes dávám jen ty nejpovednější fotky, na první je Bailey, pak Destiny, Safinka a už zmiňovaná Nely při spinkání na posteli.

10.6.2021

Dnes jsme čipovali a očkovali. Bylo to náročné především na čas, miminka to zvládla na jedničku, i když někteří trošku kňukli, ale nic dramatického. Museli jsme sundat obojky, pan veterinář nám to doporučil, že je nebezpečí, že by si mohli ten čip obojkem vytlačit zase ven. Tak mají stužky. Safinka dostala lososovou, jelikož tu vínovou prostě ne a ne najít. Po očkování jsem pak ještě zvládla výletit s Kairou, která byla velmi šikovná a skoro bych řekla suverénní. Zítra mám dovču, tak zvládnu Destiny a určitě už začnu zase odznova se štěníky, kteří už lehce otrkaný jsou. Přidávám ze včera fotky a také nějaká videa, některá i z dneška (Safinka a video celé smečky vycucávající maminku :o)).

Fotky ze včerejška - v hlavní roli především Connie

Jupík výletuje

Safinka

Celá smečka

Bailey v misce

9.6.2021

Dnes se mnou výletovaly od rána čtyři štěňátka na střídačku, prvně Safinka, pak Connie, pak Jupík a nakonec Cawala. Zítra nemám dovolenou, takže toho moc nestihneme, i s ohledem na očkování a čipování, ale od pátku zase budeme výletovat dál a dostane se i na poslední štěňátka a pak to zase otočíme a budeme více otrkávat ty už trochu otrkané. Všichni jsou šikovní, občas se zaseknou, ale každopádně nikdo neprojevuje žádný strach, jen nejistotu v novém prostředí a to je normální. Krásně reagují na moje zavolání, ještě lépe reagují, pokud jde se mnou i Kája nebo maminka Hessinka. Dnes štěnda zažila i úplnou novinku - letní bouřku. Všichni bez rozdílu to prospali a neměli s tím jediný problém. Mám z dneška docela pěkný obrazový materiál, ale počítám s tím, že zítra nic nevyfotím, tak přidám až zítra. Ještě sem napíšu, jelikož to mnohé zajímalo - dnes jsem zvládla poslední zkoušku a ukončila tím tedy semestr. Nevím, jestli to nebyl můj poslední, to se ještě uvidí, ale rozhodně se mi ulevilo :).
Jo a Hessinka přes noc nepřibrala, ale zažívání skvělé a Hessi je nadšená. Týnka jí moc závidí, ale brzy dojde i na ni, jen musíme koupit ten mrazák a přejdeme s oběma.

8.6.2021

Příspěvek dnes bude převážně o Hessince. Kdo ji viděl v posledních týdnech, ideálně krátce po porodu a teď někdy, ví, že hrozně zhubla. Hrozitánsky. Je z ní taková žouželka... Už minulý týden jsem se tedy rozhodla, že přejdeme na syrové maso, na němž se kondice získá zpět nejlíp. BARFovali jsme již jednou, ještě když jsme měli Hátu a Safinku, v letech 2011 až 2012 a já jsem vždycky říkala, že se k tomu vrátíme. Teď je to jednak potřeba a jednak bude kam dát mrazák, takže jestli to bude sedět Hessince, přejdeme i s Týnkou, ona to jistě taky ocení. A dnes tedy došlo na nákup masa (prozatímně v řeznictví) a na první velké poprvé (hovězí kostky na guláš a míchaná zelenina). Hessinka to zhltla s nadšením. Masa jsem ale koupila hodně, takže bylo třeba ho zpracovat. Rozkrájela a nasáčkovala jsem hovězí kližku, kterou jsem madam koupila. Rozsekala na menší kousky kuřecí skelety a křídla, která jsem koupila na ranní krmení. A pak jsem se vrhla na hovězí zadní, které jsem koupila pro nás. Rozkrájela jsem ho na tři menší kousky, jelikož bylo potřeba něco ještě okrájet - že to teda okrájím a přídám k Hessinčinu masu. Odběhla jsem pro něco do obýváku a než jsem se vrátila, Hesska jeden kus toho masa (vcelku, cca půl kila!) sežrala!!!!!!!!!! Měla tedy dnes skoro kilo hovězího, dámička. Řeknu vám, jestli do rána nepřibere, tak jí vynadám :o).

A teď už o štěňátkách. Z mého úmyslu vzít štěnda občas na noc i domů sešlo, manžel trvá na tom, že s nimi bude spát venku a že když je dám domů a zavřu zase v ložnici, že budou vyvádět (což má pravdu, o tom nepochybuju). Tak jsem se dnes rozhodla, že s každým individuálně budu dělat výlety do "neznáma" - po jednom je beru z výběhu, když potřebuju pro něco domů, po schodech je beru do náruče, ale jinak tlapkají po svých, doma v bytě strávíme nějaký čas (uvaříme oběd, nebo poklidíme a tak) a zase tlapkáme dolů. Je to teda výlet na víc jak hodinu s každým, ale časem to půjde líp. A hlavně to budou pořád štěňátka domácí, oni teda pořád jsou, jsou pořád s námi, nejsou na zahradě nechaní napospas a spí s mým mužem skoro v posteli (tedy pod postelí na dece). Ti šikovnější už se snaží, pokud se vzbudí, do postele vlézt. Nebo aspoň štěknout do obličeje :o). Na první výlet se mnou šla Bailey, jelikož jsem otevřela vrátka a kdo první přišel, ten šel. Jako vždy se do toho hrnula prvorozená oranžáda :o). Byla šikovná a šla do toho docela neohroženě, i když samozřejmě postupně jistotu ztrácela. Ale s piškoty v ruce jsem ji motivovala a zvládla to krásně. Jako druhou jsem vzala Nelynku, zase jsem to nechala na nich a kdo první přišel k vrátkům, ten se mnou šel. Nely byla šikovná úplně stejně, mám to tentokrát i kousek natočené, ale nevím, jestli to dnes zvládnu zpracovat, pokusím se. Zítra budeme pokračovat, těším se na to, myslím, že jim to hodně pomůže se otrkat i do nových domovů.

Fotky z 8.6.2021

Krmení (anebo jak pak dopadne ta krásně naaranžovaná fotka :))

Nely na vycházce

Connie s balónem

7.6.2021

Dnes jsem byla celý den v práci, takže štěnda byla s Honzou - všichni přežili, tak snad dobrý :). Jelikož prckové špatně v tom teple dlabou, dali jsme jim dnes jen třikrát denně, a vypadá to, že jim to vůbec neublížilo. Polední dávce i tak moc nedali, ale ráno a večer se nadlábli k prasknutí. Zítra a pozítří mám dovolenou, tak se na to těším, chodit do práce mně teď pochopitelně úplně netěší. Ve čtvrtek máme objednaného pana doktora, nastane čipování a očkování. A na mně to od včerejška úplně padlo, loučení se blíží. Tak strašně to uteklo! Ale mám radost, když vím, že na všechna štěňátka se už moc těší jejich nové rodiny. Jen prostě noví pánečkové převezmou moji roli dokumentaristy :o). A těším se na odpočinek, to bych zase kecala, kdybych tvrdila, že na to se netěším.

Fotky ze 7.6.2021


6.6.2021

Nestíháááám. Ale o tyto portéry vás ochudit nemůžu. Omluvte prosím popisky, dnes to se mnou nechtělo spolupracovat.

5.6.2021

Tak jak to tedy bude, kdo bude Kaira? Bude to Zlatuška, něžné a milé stvoření. Destiny bude naše "hračička", nejoblíbenější fenečka obou mých dětí, zelená holčička. Myslím, že je to to super, jelikož zelená miluje děti a doma bude mít dvě holčičky na hraní a mazlení. Mám slíbeno, že se budeme častěji vídat, ráda bych pomohla majitelům i s výcvikem, tak snad to klapne. Zítra se na Destinku rodinka přijede podívat, i když už tu byli, ale to ještě nevěděli, která z holčiček bude ta jejich. Noc jsme přežili v pohodě, jen s jedním, vlastně dvěma odpadlíky. Já ani Hesska jsme to nedaly. Hessinka furt štěkala, na každý jakýkoli zvláštní pohyb či hlas. Mně zase byla hrozná zima. V deset večer nás přišel zachránit páneček, s dětmi a štěňdaty přespal on a já se po víc jak pěti týdnech vyspala celou noc v kuse! Ráno jsem byla vzhůru před pátou, nachystala dlabání a s hrůzou došla na zahradu, kde jsem zjistila, že všichni do jednoho chrní! Říkala jsem si, že už těch 14 dní tedy strávíme venku, ale dnes mi zase došlo, že je to nesmysl, vždyť miminka musí být zvyklá i doma. Chtěla jsem je tedy dnes i s ohledem na počasí vzít domů, ale můj muž trvá na tom, že dnes spí venku, prý se nechce sprchovat :D. Tak teda dneska se ještě vyspím a zítra asi budeme na noc doma, i když chvíli před osmou teď začalo tak pršet, že nevím, jestli si to Honza nerozmyslí. Každopádně miminka se tváří, že déšt je bezva. Máme hodně fotek, některé ještě ze včera od Báry Křížové, děkujeme za ně - a spoustu dalších z dnešního dne (snažila jsem se tam, kde není patrné, jaká je to barvička obojku, přidat popisek. Někde ale ani já nevím, koho jsem fotila).

Fotky od Báry z návštěvy Bruna a spol.

Fotky z 5.6.2021


Máááálem bych zapomněla, dneska jsme konečně vážili a řeknu vám, miminka prospívají opravdu hezky!

5.6.2021 - 4158 g    oranžová Bailey
5.6.2021 - 4454 g    modrý Jupiter
5.6.2021 - 3488 g    žlutá Cornelie
5.6.2021 - 4280 g    fialová Connie
5.6.2021 - 3888 g    růžová Cawala
5.6.2021 - 4119 g    zlatá Kaira
5.6.2021 - 3938 g    zelená Destiny
5.6.2021 - 3639 g    bordó Safira

4.6.2021

Dnes ráno jsem se rozhodla, že dnešní noc strávíme venku, budu spát na zahradě s dětmi i štěňátky, ještě nevím, jestli tam s námi budou spát fenečky, to asi ne, budou spát doma s pánečkem. Zítra se s Honzou vystřídáme, jestli teda bude noc v pohodě. Věřím, že ano, štěnda se sice v noci stále jednou budí, ale spíš chtějí dělat chvilku bugr, venku si ho můžou dělat do sytosti a nemusím kolem nich lítat, aby nevzbudili sousedy. Dnes za námi přijel Bruno s Leiou a Brankicou a taky Nero s Nyxem a Bárou. Bylo to moc fajn, ale moc jsem nefotila, vlastně vůbec, jen jsem pak udělala nějaké foto hrdého rodičovského párečku a potom i společné foto všech. Začínám být tak hrozně unavená, že doufám, že spaní na zahradě se osvědčí a pokud ano, tak následují dva týdny se s Honzou budeme střídat a budeme už venku spát pořád. Uvidíme, jak jim to půjde, držte mi pěsti, abych je nemusela potmě stěhovat domů :o). Na dnešních fotkách najdete slibované fotky z návštěvy Bruna a ostatních a fotky z rána, kdy Nely krásně aportovala a hrála si a tak jsem se věnovala s foťákem skoro jen jí. Na prvních dvou fotkách je ale Safinka. Bohužel už, pokud nedám štěníkům obojky, není z fotek příliš poznat, kdo je kdo. Chtěla bych o víkendu nafotit individuální fotky, snad se to zadaří, hlavně k tomu potřebuju Káju, kterou zítra čeká hasičská soutěž a tak mamince nemůže věnovat tolik času, kolik bych potřebovala. Zítra vybíráme Kairu a holčičky už budou rozebrané, sama jsem zvědavá, jak to dopadne?

Fotky ze 4.6.


3.6.2021

Všem, kdož netrpělivě čekají, která holčička bude Bailey, dávám na vědomí, že Bailey bude slečna oranžová :o). Vím o někom, koho to vyloženě potěší :o). Zítra nás čeká návštěva Bruna, a po já dvou dnech, kdy měl dovolenou můj muž, musím dát dnes a zítra do pořádku celou domácnost, protože spousta věcí mužům jaksi uniká a neřeší :o). Dnes tedy končím jen takto skoro stroze. Zítra se polepším, slibuju.

2.6.2021

Možná by se zdálo, podle fotek, že naše štěňátka nemají dost mazlících návštěv, ale opak je pravdou, jak vás přesvědčí dnešní fotky. Akorát ty návštěvy většinou nefotím. A když náhodou jeden den nikdo nepřijde, vše zastanou naše děti a my dospěláci. Dnes jsem se snažila hlavně vyfotit holčičky, které ještě nejsou rozebrané, ale byl to boj :). Dnes jsem nevážila, nebyl na to čas, ale zítra nebo pozítra se k tomu dostanu. Ona už to taky asi brzo naše váha nezvládne, ale štěnda prospívají, to je jasně vidět i bez vážení. Zítra vybereme Bailey a už budeme mít holčičky pomalinku rozebrané. V pátek se zase přijede podívat Bruno s paničkou, tak se moc těšíme a doufám, že uděláme nějaké fotky, má už být pěkně podle předpovědi furt.

Štěňátka 5 týdnů


1.6.2021

Dnes to bude bez videí i fotek. Nestíhám, jednoduše nestíhám. Po druhé hodině jsme se odsunuli ze zahrady domů, jednak že bylo horko (boooože Hátová, ty nevíš, co chceš :)) a hlavně mně čekala zkouška a hokej. Takže první třetinu jsem strávila plněním testu, druhou třetinu krmením štěňat a venčením feneček. Skoro se bojím sem napsat, že aspoň na tu třetí třetinu se mrknu. Pak půjdeme znovu na zahradu a třeba se mi podaří něco vyfotit, abych měla něco na zítra, jelikož budu až do pěti v práci :(. Dva dny to musí smečka přežít s manželem. Nevím, jestli to přežiju hlavně já, mám pocit, že nikdo se o ně nepostará tak dobře, ale vzít si v tahu 3 týdny dovolené prostě nemůžu ani nechci. Venku jsou štěnda prakticky bezúdržbová, což je dobré. Ale to horko dneska bylo fakt k nevydržení, jsem tedy zvědavá, jak to bude zítra. Když jsem si spočítala, kolik granulí štěnďata sežerou, trochu mi to vyrazilo dech. Tak jsem jim teď odpoledne už do jídla nedala lipánka, měli jen namočené granule, abych je nerozmazlovala. Naivně jsem si myslela, že nebudou dlabat tolik, ale oni to snědli úplně, ale opravdu úplně všechno. Chudák Hessinečka na to jen smutně koukala.

31.5.2021

Dnes konečně se počasí začalo tvářit, že někdy bude léto. A tak jsme byli skoro celý den venku, domů jsme šli jen na hokej :o), pak zas ven a domů v půl osmý. Miminka už lítají po celém výběhu, Hessku jsem dnes vytunila svými starými sportovními plavkami, aby ji štěnda furt neoceckávala a vyloženě jí to udělalo radost, se štěňátky si hrála a miminka to brzy přestalo bavit hledat furt jen cecíky. Dokonce i Týna měla náznaky, že si s nimi bude hrát! Takže prostě dneska opravdu krásný den :). Jen pro zajímavost jsem včera zvážila, kolik štěňátkům dávám granulí a nestačila jsem se divit. Společně s maminkou denně zbaští bezmála dvě a půl kila granulí, přitom Hessce už dávám jen dvakrát denně a zdlábně zbytky po štěndách (oni jí toho ale moc nenechávají). Večer jsem ještě musela udělat sušenky (Kája totiž slíbila na den dětí kamarádům domácí sušenky....). Tak proto aktualizace tak pozdě. Ale zase jsem na rajče dala víc jak sto fotek, moc jsem to netřídila, jen ty rozmazané a tak, ale myslím, že vás potěší.

Poslední květnový den, strávený venku a na sluníčku!


30.5.2021

Dnes byla zase úžasně hnusná zima, vyloženě značící, že léto je za rohem :o). Teď večer sice vylezlo sluníčko, ale to už je k ničemu. Ráno v devět jsme štěňátka přesunuli ven, vybrali jsme s pánečky Connie (bude to slečna fialka) a pak jsme zbaběle prchli domů a štěnda řádí doma (pokud nespí). Doufám, že zítra už to zase půjde být venku déle. Jsou už trochu jako ničivé (a čůrací) tornádo :o). Nevážím už každý den, ale dnes jsem po 4 dnech udělala kontrolní vážení a nestačila jsem se divit. Jupík přibral bezmála kilo a aktuálně váží 3,5 kg! Všechny ostatní holčičky přibraly okolo 650 g a nejmenší žlutá Nely váží 2,8 kg, následovaná vínovou Safinkou (bezmála 3 kg) a všichni ostatní už mají přes 3 kg. Fotky jsem dnes vůbec nedělala, ale pak teď navečer mi bylo líto, že nemám na stránky co dát, tak jsme zase vyfotili portréty. Tentokrát i s Jupíkem. Miminka byla ale po dlabanci a většina už jich spala, tak jejich výrazy nejsou vždycky úplně sympatické, především pak Jupík, ten se ksichtí úplně báječně.
Další holčičku, tentokrát Bailey, budeme vybírat až ve čtvrtek, ale o návštěvy u nás není nouze, pořád se u nás někdo střídá, takže miminka si zvykají na nové situace, cizí lidi a hlavně děti o 106. Ve venkovním výběhu jsou už docela odvážní, tak čekám, kdy se začnou chovat jako ničivé tornádo i venku, jelikož doma už mají prošmejděné naprosto vše, nejvíc je lákají boty a začínají okusovat nábytek, šikulky :o).

29.5.2021

Dnes jsme vybírali Cawalu (bude to Růženka) a taky jsme dnes strávili venku celý den, od devíti ráno až do večera. Jestli dneska nezvládnou spát celou noc, tak už nevím :o). Zítra nás zase čeká další vybírací návštěva, a postupně už bude většina holčiček rozebraných. Je to super hlavně v tom, že už těm vybraným můžeme začít říkat jejich "domácím" jménem, a tak budou do nových rodin zase o trošku víc připravené. Dnes jsem prakticky nepustila foťák z ruky, fotky nejsou bůhvíjaké, ale dávám je na rajče jako zachycení běžného dne štěníků.

Casa vrh - 31. den společné fotky


28.5.2021

Dnes jsme strávili už celé odpoledne venku a bylo to bezva. Manžel dodělal výběh, takže víkendové návštěvy už budeme přijíjmat ve skoro kompletním příbytku. O víkendu budeme znovu vybírat další holčičky, už se těšíme, až poznáme nové majitele, se kterými se známe jen po mailu či telefonu. Nafotili jsme dnes s Kájou nějaké portréty, ale nestihli jsme všechna štěňátka, zapomněli jsme na Jupíka. Bylo to náročné, to vše skloubit, nebylo úplně počasí a štěňátka úplně nespolupracovala. A například zelenou jsme vyfotit zvládly, ale jestli jsem o Hessince říkala, že není fotogenická, pak nevím, jak popsat tuhle holčičku. Na živo je super, ale do foťáku se snad šklebí či jak to popsat :o). Co jsem si neuvědomila, je fakt, že pod stanem bude stín, což je příjemné štěňátkům i dospělým psů (koneckonců je to důležité i pro nás dvounožce), ale na focení či natáčení videí to není ideální. Tak uvidíme, jak se s tím dál popereme, možná toho obrazového materiálu bude méně. Prvně přidávám společné fotky na rajčeti, pak slíbené portréty.

Casa vrh - 30. den společné fotky
27.5.2021

Včera jsme v ložnici zrušili moji postel a přes den mají miminka k dispozici celý pokoj plus kuchyň a někteří odvážnější vlastně celý byt :o). Dnes jsme navíc koooonečně mohli zprovoznit stan na zahradě a tak máme i venkovní bydliště. Dnes jsme venku strávili asi dvě hodiny a vybírali jsme Nelynku (Casa Cornelie). Po dnešku je jasné, že do Jablonce nad Nisou za naší Lilynkou (Abby Amelie Maurehata) a tak trochu taky naší Hessinkou (Camelie Hessi ze Zlínských strání) se bude stěhovat žlutá holčička. Máme radost, nejvíc můj muž, protože žlutá holčička se mu dostala pod kůži a Brožkovi jsou po těch letech už vlastně naše rodina. Zítra už bych chtěla s miminky strávit venku celé odpoledne, ale uvidíme, co na to počasí, ale i kdyby pršelo, na hoďku či dvě se ven vydáme, ať objevují i venkovní krásy, doma už páchají nepřístojnosti a hlodají vše, co jim přijde pod zub. Včerejší odčervení neudělalo se zažíváním štěňátek absolutně vůbec nic, tak se mi ulevilo, jelikož v noci jsem poprvé nespala u štěníků a obávala jsem se nějakého problému. V noci se štěnda budí jen jednou, většinou se ale jen nakojí, já jim zaleju pár piškotů teplou vodou, což jim moc šmakuje a zalehnou zase a budí se kolem páté. Už se tolik těším, až prospí celou noc. Ovšem zatím se to nedaří, třeba až začneme trávit víc času venku? Slíbila jsem ze včerejška videa, tak jich přidávám rovnou velkou spoustu :o).

Malá chůva poprvé

Malá chůva podruhé

Malá chůva potřetí

Boj s prasetem

Boj s krysou

Jupík objevuje vodu

Kojení vestoje

Hlodáme, zatím jen tak decentně

Hračičky

26.5.2021

Štěňátkům už včera přinesla pošta nejen obojky do výbavičky (najdete je u dnešních fotek), ale i potvrzenou přihlášku z ČMKJ. Naše miminka budou mít čísla od 6985 po 6992. Je to jednoduše číslo, které říká, jako kolikátý flat s PP bylo to které štěně v ČR zapsáno. Jen pro srovnání, Safinka měla před 13 lety zápisní číslo 1834, pokud se nepletu. Dnes budeme večer odčervovat, i když vzhledem na to, že by jim to mohlo rozhodit zažívání, to možná nechám na ráno. Jsem už od dnešního dne se štěňátky doma a až do odběru s nimi vždy někdo bude, doteď byli schopní dopoledne prospat, ale doba, kdy jsou vzhůru, se stále prodlužuje a už dokážou stvořit jednak pěkný koncert, druhak dělají trošku bordýlek :). Dnes se u nás počasí umoudřilo, bylo hezky, svítilo sluníčko, tak jsme mimča zase vzali ven a vyfotili znovu portréty a také jsem natočila několik videí, jak si hrají apod. Zítra se dozvíme, která holčička bude Cornelie (Nelly). Přidávám dnešní váhy, musím říct, že mně těší, jak krásně prospívají - i ta malá žlutá vlastně vůbec není malá, je jí kus, jen v porovnání se sourozenci to není úplně poznat :o).

26.5.2021 - 2638 g    oranžová holka
26.5.2021 - 2646 g    modrý pejsek
26.5.2021 - 2113 g    žlutá holka
26.5.2021 - 2646 g    fialová holka
26.5.2021 - 2344 g    růžová holka
26.5.2021 - 2556 g    zlatá holka
26.5.2021 - 2424 g    zelená holka
26.5.2021 - 2401 g    bordó holka

Přidala jsem do individuálních fotogalerií fotky ze včerejška i dneška, tak se můžete mrknout. Videa a hromadné fotky z dnešního dne přidám zítra - jelikož tu budeme mít zase návštěvu, bude málo času na focení a tak aspoň budu mít materiál na aktualizaci.

Oranžová holčička

Jupík

Žlutá holčička

Fialová holčička

Růžová holčička

Zlatá holčička

Zelená holčička

Safira

25.5.2021

Překvapuje někoho, že dneska zase bylo hnusně a zima? Ale abychom Vás neochudili o fotky, tak jsme dnes miminka jednotlivě vzali ven a vyfotili zase po pár dnech portréty. Dnes jsme vybírali první holčičku, bylo to těžké vybírání, protože všechny holky jsou si tak podobný, že se vybírá těžko. Ale vlastně se vybírá děsně lehko - myslím, že prostě každá holčička bude ta pravá :o). Hessince se daří dobře, zítra jdeme na kontrolu, myslím, že paní doktorka bude spokojená. Ještě pořád to má malinko zatvrdlé, ale fakt jen trochu.

Casa Jupiter Maurehata

Casa Safira Maurehata


24.5.2021

Tak změna - dnes jen krátké info (prej krátké, seš ukecaná, Hátová...). Hessinka nechtěla v poledne moc jíst granule, pak zvracela, pak zvracela podruhé, tak jsme neváhali a jeli raději na veterinu. V jednom cecíku má zánět. Takže Hesska dostala 3 injekce, na doma máme antibiotika, léky proti bolesti, přikládáme obklady a hlavně odsáváme mlíko (štěňátka z toho cecíku nesmí pít). Hessi je statečná a hned po návratu z veteriny šla nakojit, vzdor bolesti. Teď večer už se jí evidentně ulevilo dost, je to už zase ta naše stará žebrající a veselá Hessinka. Štěnda nijak nestrádají, začala jsem je dokrmovat čtyřikrát denně, což mi přijde optimální i vzhledem k tomu, že by se Hesska měla začít co nejdříve odstavovat a kojit čím dál méně (Hess má na to jiný názor, ale já se jí ptát nebudu :)). Venku mělo být dnes nejtepleji z celého týdne, ale chyba lávky, je tam tak hnusně, že ven jsme vůbec nešli. Štěňátka se už normálně mezi sebou rvou, kousají se do ocásků, no je s nimi už vážně legrace. A zítra, zítra už se dozvíme, která holčička ponese papírové jméno Safira. Moc se těším a jsem zvědavá, kdo to bude? Pokud zbude čas, a Hessinka se bude nadále zlepšovat, nafotíme něco zítra.

23.5.2021

Máme za sebou veeeelmi náročný víkend. Ale i krásný. V sobotu přijel tatínek Bruno a byl tu s paničkou a se svojí psí kámoškou Leiou až do dnešního dne. Nepřálo nám počasí, takže jsme nic moc nevyfotili, ale to nevadí, hrozně moc jsem si to užila i bez fotek. Dnes jsem aspoň při odjezdu vyfotila Hessku s Brunem společně, ale musím se přiznat, že v hustém dešti nikdo nespolupracoval, a to co vám tu prezentuji, je opravdu ta nejlepší fotka, co dnes vznikla :).
Štěňátek už je plná bedýnka. Moc doufám, že se zlepší počasí a budeme moci celé dny trávit venku na zahradě, zatím to ale moc nevypadá. Zítra má sice být jakž takž hezky, ale pak se to má zase pokazit. Nevím, kdo si plánoval, že letní vrhu bude super, zatím jsme se dostali ven úplně stejně jako s vrhem v zimě :). Omlouvám se tedy všem, že nepřidám víc obrázků z víkendu, hned zítra snad zase nafotíme nějaký bohatý obrazový materiál. A abych nedala jen fotku rodičů, přidávám aspoň fotku nejmenší holčičky, která už ale váží bezmála 1,8 kilo a všichni ostatní už mají přes dvě kila. Jsou to buclíci.

21.5.2021

Dnes byl krásný den. Bylo docela teplo, i když sluníčko nesvítilo, tak jsme odpoledne byli několik hodin venku. Štěnda už byla otrkanější, tak se vydávala dál a myslím, že se jim to docela líbilo. Včerejší výlet ven je natolik unavil, že v osm večer se nadlábli, vzbudili se v půl třetí v noci a pak spali až do půl šestý! Úžasný! :o). Tak třeba to dnes bude taky tak dobrý. Měla jsem s sebou i dnes foťák, ale nevyfotili jsme ani jednu fotku, jelikož došla baterka. Tak jsme Vám aspoň na mobil vyfotila zelenou a růžovou holčičku, jelikož jsem všem stříhala už potřetí drápky a většina se nechala ostříhat v těchto polohách, tzn. v poklidu na zádech, ne všechny se mi ale podařilo takto vyfotit. Ono je to taky akce na docela dost času jim ty drápky ostříhat.
Ještě k dlabanci. Začínali jsme dokrmovat s půl kelímkem granulí, aktuální situace je taková, že dávám kelímek celý a štěnda zdlábnou skoro vše, na Hessku nic moc nezbyde. Ubrala jsem jí ale i tak granulí, nekojí tak často a tak už tolik jíst nemusí. Respektive mohla by, ale kadí jako slon, jak se vyjádřil můj muž. Takže srovnáme odpad na únosnou míru a pak ji budeme krmit tou ideální velkou dávkou dokud trochu nenabere. Není vyloženě vychrtlá, ale kojení té bandy se na ní samozřejmě podepisuje. Zato štěňátka jsou krásně baculatá, skoro bych řekla přecpaná. Zítra nás čeká návštěva tatínka Bruna a budoucích Jupíkových pánečků, tak se moc těšíme a rovnou upozorňuji, že je možné, že se nedostanu k aktualizaci. V neděli to ale pak napravím, slibuju.

20.5.2021

Miminka dnes zažila velké poprvé - vzali jsme je ven na travičku. Na sluníčku bylo hezky, tak se to dalo, hezčího počasí se dočkáme bůhví kdy, tak jsem chtěla využít, že aspoň neprší. S Kájou jsme Vám zase nafotili portréty, přidala jsem je do galerií vytvořených včera (tak prosím klik na včerejší odkazy) a udělala jsem jednu novou, hromadné fotky toho dnešního pobytu venku - odkaz na ni dávám níže. Štěnda byla statečná, i když bez kňukání se to neobešlo, všechno bylo tak nové a občas tak strašidelné. Ale venku se jim zalíbí, to je jasný :). A ještě jednu novinku dnes máme, raší nám zuby! Chudák maminka! :o)

Poprvé venku

19.5.2021

Týden utekl jako voda, naše miminka jsou na světě už 3 týdny a tak přišel čas dát sem aktuální váhy. Dokrmujeme už třetí den a na miminkách je to vidět. Skončila éra voňavých miminek, několikrát denně už kakají i čůrají. Jsou hodně čistotní, většina to zvládne na vymezeném prostoru. A zažívání? Luxus! Takový bobky jsem ani nečekala. Jsem z Bodreeků nadšená. Štěnda krásně příbírají, ti šikovnější (Jupík) už dnes dali skoro 200 g přírůstek. Musím pochválit naši Káju, která chodí po půl jedné ze školy, přesune prádlo z pračky do sušičky, postará se o dlabanec miminkům, vymění vodu fenečkám, po nakrmení vše uklidí, co je třeba hodí do pračky, poumývá miminka, sedí s Hessinkou při kojení... Mám v ní skvělou pomocnici a jsem si toho vědomá.

19.5.2021 - 1708 g    oranžová holka
19.5.2021 - 1885 g    modrý pejsek
19.5.2021 - 1364 g    žlutá holka
19.5.2021 - 1792 g    fialová holka
19.5.2021 - 1510 g    růžová holka
19.5.2021 - 1731 g    zlatá holka
19.5.2021 - 1635 g    zelená holka
19.5.2021 - 1572 g    bordó holka

Dlužím tu ještě ty individuální galerie, tak jsem je na rajče dnes nahrála. Moc jsem to netřídila, aspoň je vidět, kolik to dá práce něco hezkého vyfotit. Smazala jsem jen ty rozmazané atd. Když se můžu takto na všechny podívat, musím říct, že se mi moc líbí, jak se naše štěňátka klubou - mají moc pěkné hlavy, jsou si velice podobní. Zítra bychom chtěli s Kajkou zase nafotit nové fotky, tak se těšte.

Oranžová holčička

Jupík

Žlutá holčička

Fialová holčička

Růžová holčička

Zlatá holčička

Zelená holčička

Bordó holčička

18.5.2021

Sedím u pc a třídím fotky, slíbila jsem dnes udělat individuální albíčko každému štěňátku, ale musím si přiznat, že to dnes nedám. Je to náročné a já se k počítači dostala až po osmé hodině. Dnes už jsme celý den dokrmovali, štěňátka jsou šikovná, váhové přírůstky jsou okolo 100 g, u mnohých šikovnějších i více, tipuji, že např. žlutá holčička brzy všechny dožene. Žlutá (nejmenší) váží okolo 1300 g a fialová holčička s Jupíkem lehce přes 1700 g. Je jich už kus. Jsou čím dál víc aktivnější, hrají si, štěkají, vrčí, a vydrží už být vzhůru půl hodiny i déle. A vydrží i déle spinkat, dnes v noci dokonce snad 4 hodiny. Tak třeba to dospím :o). Odeslala jsem už včera přihlášku vrhu na ČMKJ a dlužím zde jméno poslední holčičky - bude to Casa Destiny. Pro dnešek už se tedy rozloučím a slibuji, že zítra už ty fotky budou!

17.5.2021

Dnes máme toooolik novinek. Předně - štěňátka dnes večer poprvé ochutnala jinou baštu než od maminky. Někteří jedinci vůbec nevěděli, co si s tím počít, ale růžová a žlutá se ukázaly jako největší bagristky :o). Nacpaly si bříška, pak se ještě napily mlíčka a spokojeně chrní. Někteří také trochu ochutnali, někteří zřejmě budou potřebovat víc času a vzali zavděk raději maminkou. Tak ráno zase a ono to půjde. Taky jsme se s Kájulkou snažily a využily odpoledního sluníčka a nafotily zase miminkům portréty. Snad Vás potěší jako mne - já totiž pořádně nikdy nevím, jak to vlastně Kája fotí a až po dofocení pak kontroluji výsledek. Dnes jsem na Kajku pyšná. A bude se určitě ještě lepšit, tak se můžeme těšit!

16.5.2021

Dopoledne tu byli na návštěvě budoucí pánečci malé Kairy a tak mám od nich dovoleno přidat na stránky fotky. Povedly se krásně, takže je ráda přidávám, já dnes nic moc vyfotit nestihla. Odpoledne jsme museli přidat druhou ohrádku, jelikož ti malí lumpové už tu jednu nízkou ohrádku překonávali. Nejlépe přes maminčina záda šipku na podlahu, to jsme nemohli dopustit. A jak kdyby se cítili víc v bezpečí, furt spí a spí (a v noci zase budou dělat bugr, už to vidím! :D). Ještě jsem je ani nestihla zvážit, ale určitě přibrali zase krásně. A teď už ty fotky :).

18. den našich mimineček a Hessinky

15.5.2021

Dnes nastala v bedýnce reorganizace. Některá štěňátka už zvládají samostatné venčení, tak jsem třetinu bedýnky obětovala na venčení s tím, že uvidíme, jak se to ujme. A oni to zvládají! Ne všichni, ale Jupík a zelená byli přistiženi při činu, šikulky. Tak věřím, že další budou následovat. Dnes všichni přibrali okolo 100 gramů, takže zatím má Hessi mléko kvalitní a dostatek. Nebyla jsem si jistá, byla jsem už i připravená na variantu, že s dokrmováním začneme i o víkendu, ale Hessinka je prostě holka šikovná a šetří mi práci. Na fotky budu dnes skoupá, ale máme pár videí, jak to teď u nás chodí :o).

Malinko si hrajeme

Oranžová operní zpěvačka :o)

Bordó holčička

U mléčného báru

14.5.2021

Slíbila jsem ty jména, ale nejdřív pár novinek. Štěňátka prochází opravdu rychlým vývojem, stačilo pár dní a jsou z nich opravdoví malí pejskové. Sedí, koukají, okusují sebe, maminku, nás... pořád je nejvíc zajímá jídlo, ale začínají se i zajímat o svět okolo. Hessince jsem dnes dopřála cca tříkilometrovou procházku, pak očistu od bláta, jelikož u nás stejně jako asi všude jinde včera a dnes vydatně pršelo a tak jsme se všichni vrátili jako prasátka a Hessinka by asi kojila kakao :o). Tak a teď už ty jména, ať vás déle nenapínám.
Casa Jupiter Maurehata - to je jediný chlapeček, ten má své jméno jisté :o)
a jména pro holčičky:
Casa Bailey
Casa Connie
Casa Cornelie
Casa Kaira
Casa Cawala a Casa Safira
je pro mne velkou srdeční záležitostí, že budeme ve vrhu mít fenečky dvou jmen, která pro mne mnoho znamenají. Když se nám měl narodit vrh po Safince, byla jsem rozhodnutá pojmenovat celý vrh Cawala. Majitelé Portera, tatínka štěňátek, byli manželé Gaba a Wiesek Kawala z Polska. Když přežila jen jedna holčička, měla být jednoduše Cawala Maurehata. Jenže druhý den umřela i ona. Z vrhu Cawala zbyl jen sen. Když do dvou týdnů po štěňátkách umřela i Safinka, obě tyto jména zůstaly jen vzpomínkou. Nikdy by mne nenapadlo, že je někdy použiju. Ale uplynulo mnoho let, letos v lednu umřel Wiesek na covid a Gaba odešla za 14 dní po něm. Dost to mnou otřáslo a vlastně jsem to pořád ještě nepochopila, i když věřím, že jsou teď znovu spolu, plní sil a štastní. Řekla jsem si, že pokud bude příležitost, pojmenovat jednu holčičku z našeho letošního vrhu, že bych jí třeba dala jméno Cawala, jako tichou vzpomínku na Gabu i jejího manžela. Ale pak, když holky byly zadaný prakticky od narození, jsem to chtěla nechat na majitelích. Budoucí majitele jedné naší holčičky se mně zeptali, jestli bych měla nějaký svůj tajný tip na jméno a oslovil je příběh Cawaly natolik, že si toto jméno vybrali.
A budeme mít i Safinku, její příběh nás zase spojil s Miluškou už před mnoha lety, a Miluška byla jedním z důvodů, proč jsem se vlastně rozhodla tato štěňátka mít. Takže to zřejmě nemůže být jinak, než že Milušky holčička bude Safira.
Včera jsem to mnohokrát ořvala a děkuji do Brna a do Kochánek, že jste mi umožnili tyhle moje dvě holčičky zase "mít". Možná holkám nebudete takto říkat, ale pro mne je důležitá ta symbolika, stejně jako třeba s Hessi a Hátou. Mrzí mne, že si nemůžu s Gabou napsat a s tímto se jí svěřit, nebo se zasmát té náhodě, jelikož jim se před dvěma lety narodil vrh plný chlapečků a jen jedna jediná holčička. Věřím, že by jim to udělalo radost, že Cawala má pokračování.
PS: všímaví zřejmě postřehli, že jedno jméno chybí, ale má to svůj důvod a též jistou symboliku. Vysvětlím vše později, už brzy, slibuju.

    

    

    

    

13.5.2021

Po týdnu zase přišel čas dát sem aktuální váhy. Dnešním dnem už mají všichni přes kilo váhy, i když žlutá holčička fakt jen o krapínek. Miminka už začínají sedět, začínají si mezi sebou hrát, okusovat se.... Je to neuvěřitelná změna! Zítra bude víc času něco nafotit nebo natočit, dnes jsme byli nakupovat a přijeli jsme pozdě, navíc u nás furt prší, tak světelné podmínky jsou dost na houby. Co je pozitivní, že štěnda už vydrží spát déle, takže v noci už se docela vyspíme a přes den, když Hessinka nakojí, vydrží spinkat klidně i přes dvě hodiny. Včerejší odčervení nikomu nerozházelo zažívání (stále mám v živé paměti zážitek s B vrhem, kdy se mi po prvním odčervení všichni totálně potento....). Za pár dní už začneme dokrmovat a Hessince se uleví, začíná být náročné kojit tu bandu macků. Ale zatím přibírají pěkně, tak se mi ještě nechce nikam spěchat, Hessinku moc chválím a prosím, ať to ještě pár dní vydrží. Šmarjá, a málem bych zapomněla, máme jména pro všechna miminka! Prozradím zítra, ať vás trošku napínám.

13.5.2021 - 1233 g    7.5.2021 - 886 g    porodní váha 404 g    oranžová holka
13.5.2021 - 1370 g    7.5.2021 - 910 g    porodní váha 459 g    modrý pejsek
13.5.2021 - 1015 g    7.5.2021 - 744 g    porodní váha 380 g    žlutá holka
13.5.2021 - 1386 g    7.5.2021 - 960 g    porodní váha 460 g    fialová holka
13.5.2021 - 1168 g    7.5.2021 - 843 g    porodní váha 410 g    růžová holka
13.5.2021 - 1214 g    7.5.2021 - 873 g    porodní váha 460 g    zlatá holka
13.5.2021 - 1203 g    7.5.2021 - 757 g    porodní váha 392 g    zelená holka
13.5.2021 - 1152 g    7.5.2021 - 844 g    porodní váha 381 g    bordó holka

12.5.2021

Tak už jsem odčervila, ale bojovali zdatně! Při tom jsem zkontrolovala, jak je to s tím koukáním - nejvíc koukají oranžová a zlatuška, nejmíň fialová (největší a nejpomalejší, není kam spěchat, ne :o)). A především jsem za tu chvilku, co jsem doma, zaregistrovala největší novinku - někteří už se pokouší sedět! Juhůůů, brzo začne ta správná sranda. Ale zatím... zatím jsou naše miminka rozkošná a k sežrání, však koukněte (ne že všichni budete chtít zelenou, oni jsou takoví všichni, ale ne vždycky se mi to podaří natočit).

Mazlinka

11.5.2021Na svět už více čí méně koukají všechna štěňátka. Přebornici oranžovou se mi ale podařilo vyfotit, ta zřejmě byla i první - ona je vůbec nejaktivnější. Přeleze bedýnku cobydup, ale už i ostatní krásně používají nožičky a i když s sebou často pleští, začínají se zdokonalovat. Brzy už jim to bude běhat jedna radost. Dnes jsem už částečně zvládla ostříhat drápečky některým mimoňkům a doufám, že do večera zvládnu všechny. Ty zadní drápečky už to nutně potřebují, chudák Hessinka ale samozřejmě ocení hlavně ty přední. Zítra nás čeká odčervování, tak jsem prcky nechtěla trápit ještě i stříháním. Zítra už budou mít 2 týdny, ten čas letí jak blázen. Užívám si každou minutu s nimi, jelikož se ani nenaděju a budou dělat radost ve svých nových rodinách. Ještě jsem Vám dnes na youtube nahrála jedno krásné video našeho jediného chlapečka a ještě video, jak zajímavě se umí napapat Růženka :o).

Jupík bombarďák

Poněkud svérázná poloha na kojení :o)

10.5.2021

Dnes bez obrazového materiálu, přišla jsem v pět z práce, uvařila, upekla chleba(no spíš chlebovou placku :o)), udělala dětem k večeři palačinky (a jednu jsem zkazila pro Hessinku), nerozbila si ústa, přestože se Hessinka hooodně snažila (naslinatala mi při krájení surovin na zítřejší oběd pod nohy a jak jsem se pohnula, už to jelo!), pomazlila a zvážila miminka a teď mám pocit, že usnu ještě při psaní tohoto příspěvku. Miminka už všechny váží přes kilo,kromě holčiček žluté, zelené a růžové, ty mají o malinko míň, ale brzo tuhle hranici taky překonají. A máme konečně pootevřená očka - všimla jsem si toho u slečny oranžové a u Jupíka. Nekontrolovala jsem důkladně úplně všechny, ale zítra už budou pootevřený očička všech nebo skoro všech. Jediná smutná zpráva je, že nám zrušili rotační výuku. Jako maminka mám samozřejmě radost, jako chovatelka jsem doufala, že dostanu ještě příští týden k dobru :).

9.5.2021

Dnes jsme se s Kájulkou opravdu snažily a udělaly myslím povedené portrétky miminek. Aby to bylo hezky pohromadě, dám je rovnou sem na stránky. Ne všichni se tváří sympaticky, některé jsme vyloženě otravovaly a místo spánku je furt všemožně nutili usmívat se do objektivu.... Samotnou mne zajímá, jak se budou vyjímat takhle pěkně vedle sebe, pěkně popořádku, jak se narodili.

    

    

    

    

A pro ty, kdo mne nemají na facebooku, ješte jedno roztomiloučké video ze včerejška

Absolutní stav blaženosti

8.5.2021

Přestože naše miminka jsou na světě už déle jak týden, jaksi jsem pozapomněla informovat, jak vlastně štěnda prožívá naše druhá fenečka Týna. Inu, Hessinka hned první den po porodu, kdy se Týnka přišla jen podívat, co to v té bedýnce kňuká a mňuká, na Týnu cenila zuby. Týna je holka rozumná, šla jí z cesty. Jinde byla Hesska na Týnu milá, a normální, jen u štěňátek byla škaredá. Já si teda moc přála, aby na ni byla milá i u bedýnky, ale pudy zafungovaly. Vzpomínám, jak to bylo krásné, když Háta v den porodu B štěňátek v průběhu porodu olizovala Safince hlavu a prostě ji brala úplně skvěle. To ale většinou tak nebývá, je normální a přirozené, že si fenečka štěňata hlídá. Vyceněné zuby jsem ale naštěstí viděla jen jednou, od té doby to každý den bylo lepší a lepší, až od včerejška může Týnka k bedně přijít a Hessinka ji už olizuje a bere zase tak, jak normálně. Jsem šťastná. A sama jsem zvědavá, jak Týna vezme miminka, až budou hrací a běhací. Bude si s nimi hrát a bude jim dobrou tetou? Uvidíme :o).
A čerstvé novinky z bedýnky? Dva obříci dnes překonali váhu jednoho kila, není s podivem, že jde o Jupíka a slečnu fialovou. Každý, kdo k nám přijde se podívat, je z těchto dvou štěňátek u vytržení, vypadají totiž o dost větší (skutečnost je taková, že rozdíl mezi nejmenší a největší holčičkou je pouhých 200 g). Ale obryně Stáňa, jak my fialové láskyplně :o) říkáme, zřejmě bude i mohutnější fenečkou a tak ten rozdíl, oproti jemnější žluté, zelené či růžové, je fakt výrazný. Všichni se ale mají skvěle, začalo hezké počasí, tak už ani večer nebudu přitápět a myslím, že jim bude s maminkou v bedýnce hezky. Hessku jsem dnes vzala kousíček dál, ať se trošičku protáhne, a udělalo jí to vyloženě dobře. Mně taky :o) - už jsme doma obě zavřený dost dlouho. A ještě jsem zapomněla zmínit očička! Zdá se mi, že už někteří mají škvírečky, ale fakt miniaturní. Tak zřejmě zítra už to půjde vidět, aspoň u některých? Jako obrazový materiál jsem dnes vybrala video pár dní staré, konkrétně ze 6. května - doufám, že Vás pobaví jako mně - i když je žlutá nejmenší, odcucnout se prostě nedá a nedá :). PS: není to tak, že bych žlutou nějak protěžovala. Ale ona je takový všudybýlek prostě, je všude a u všeho.

Malá, ale šikovná žlutá holčička

7.5.2021

Naše miminka jsou už oficiálně nahlášená na Retriever klubu, na hlášení na ČMKU je ještě pár dní čas. Už se nám ale rýsují jména, ještě pár a bude jasno o všech. Všechna štěnda dnes víceméně zdvojnásobila svoji hmotnost. Všichni pěkně prospívají, většinou přiberou mezi 50 - 100 g denně a bude se to samozřejmě navyšovat. Slečna fialová dnes dosáhla už skoro kilové váhy, je to naše největší štěňátko a bude to opravdu kus baby :). Společně s pejskem Jupíkem jsou to dva velikáni, které nic nerozhází, u cecíků si klestí cestu hlava nehlava a jinak jsou v poklidu. V noci už se relativně dobře vyspím, sice se vzbudím mnohokrát, ale to jen proto, že (většinou) oranžáda zabloudí a řve o pomoc. Jinak o zalehnutí mám čím dál menší obavu, Hessi je opatrná a štěňátka už jsou vážně velká. Váhy dnes přepíšu, tabulku si vedu každodenně, ale rozhodla jsem se, že letos to denně na stránky dávat nebudu, je to příliš pracné. Jednou týdně ale info dám :o).

7.5.2021 - 886 g    porodní váha 404 g    oranžová holka
7.5.2021 - 910 g    porodní váha 459 g    modrý pejsek
7.5.2021 - 744 g    porodní váha 380 g    žlutá holka
7.5.2021 - 960 g    porodní váha 460 g    fialová holka
7.5.2021 - 843 g    porodní váha 410 g    růžová holka
7.5.2021 - 873 g    porodní váha 460 g    zlatá holka
7.5.2021 - 757 g    porodní váha 392 g    zelená holka
7.5.2021 - 844 g    porodní váha 381 g    bordó holka

6.5.2021

Naše miminka budou za pár hodin přesně týden na tomto světě. Je neuvěřitelné, že je za námi už týden! Jsou ze dne na den obratnější, už skoro používají nohy a zkouší chodit a zdá se mi, že minimálně někteří už co nevidět rozlepí očička. Už včera jsem zaznamenala, že štěnda mnohem víc čůrají a dnes jsme v bedýnce objevili dokonce samovolně upuštěný bobek! Hesska ho hned zlikvidovala, o tom žádná, ale pro mně je to důkaz, že vše funguje, jak má a brzo už bude na denním pořádku venčení samostatné. Včera má sestra na návštěvě poznamenala, jak je super, že ještě nesmrdí, tak si to musíme užívat, brzo to skončí :o). Dnes jsem to už nevydržela a ostříhala mimčům přední drápky. Měli je tak ostré, že to muselo být Hessince strašně nepříjemné. Při té příležitosti mi skoro všechna miminka usnula v rukách a já pořídila pár roztomilých videí. A jelikož se mi kromě Pregnancy kalendáře letos líbí listovat i v Breeders kalendáři, aktualizovala jsem banner výše a je možné sledovat, co naše miminka čeká v následujících dnech a týdnech.

Zelená holčička

Jupík má škytavku

A zase ta žlutá holčička

Zlatuška roztomilá

5.5.2021Hessinka je tak důstojná maminka. Tolik moc jí to sluší. Je to samozřejmě i náročný, Hessinka by tak ráda skotačila venku, příští týden už ji budu brát na kratší vycházky. Jakmile ale v bedýnce někdo zakňuká, hned se hrne vše zkontrolovat. A že miminka umí zařvat! Však mrkněte na video.

Umíme se ozvat

4.5.2021

Dnes jen v krátkosti, štěnda prospívají výborně, myslela jsem, že dvě největší holčičky dnes zdvojnásobí svou porodní váhu, ale nakonec jim trošku chybí - ale zítra už to pokoří :). Prcci čím dál lépe zvládají termoregulaci, i když Breeders kalendář říká, že to prvních 14 dní neumí - ale jsou fakt krásně teploučcí, ono taky už není vůbec chladno, tak je Hessinka už opouští na dýl, dnes jsem ji vzala na 40 minut na zahradu, ať si odfrkne. Už se těším, až spolu zase budeme moct vyrazit na větší procházku, jenže to ještě nějakou dobu možné nebude. Na youtube jsem dnes nahrála několik videí, abych mohla ty naše poklady všem víc příblížit.

Hemženíčko, hemžení

Hessinka si přišla postěžovat, jak těžký to teď má

Když spím, tak spím I. část

Když spím, tak spím II. část

Žlutá holčička

3.5.2021

Dnes konečně nové fotky. Pokusily jsme se s Kájou vyfotit i portréty, ale berte to prosím s rezervou. Kája je malá, poprvé držela v ruce velký foťák a tak jsme byly na nervy obě dvě. Něco vyšlo, něco míň. V bedýnce je nyní úžasný klid. Miminka papají, spinkají a jinak se nic neděje. Ne tak v naší domácnosti, kdy nám dnes do věčných lovišť odešla pračka. Už už jsem objednávala novou, ale Hessinčina chovatelka mi nabídla její používanou, plně funkční, kterou mají navíc. Sice pro ni musí můj muž do Roztok, ale co by pro mne neudělal. Děkuji oběma, mému mužovi, že mě ještě neposlal někam a Jitce za skvělou nabídku. Přeci jen koupit novou pračku a dát jí hned takový záhul se štěňátky.... A teď už ty slíbené fotky.

Třetí a čtvrtý den plus portréty

2.5.2021

Chovatel, který vrh prožívá jako já, má nervy snad celé 4 měsíce v kuse, spíš dýl. Prvně aby neprošvihl hárání, pak aby neprošvihl ideální dobu krytí a nevyletěl progesteron nahoru moc brzy, pak aby klaplo krytí, aby fenka zabřezla, pak aby porod proběhl v pořádku, aby štěňátka po porodu fenka nezalehla, aby některé neodešlo prostě "jen tak", že je něco špatně, pak aby zvládli hezky přechod na tuhou stravu a hlavně a především - aby štěňátka dobře připravil na nové domovy a vybral ty nejlepší páníčky. Takže Hátová je teď ve stresu vcelku permanentním. Ale po včerejšku dnes vysvitlo sluníčko, už je mi lépe a štěňátka s Hessinkou mi dělají radost. Miminka krásně přibírají, největší přebornice je fialová a zlatá fenka - to jsou budoucí zápasnice sumo asi :o), jen malinko vzadu za nimi je pejsek, který je taky doslova stále přicucnut. K těm nejmenším patří zelená, žlutá a růžová holčička, které jsou ale taky dravé, jen holt měly menší porodní váhu, tak jsou zatím malinko menší. Slíbila jsem povídání o porodu, chtěla jsem psát hodně, ale nakonec spíše ve zkratce (i když kdoví, co zase vyplodím za dílo). Tedy porod mýma očima:
Že to bude ve čtvrtek bylo jasné už od rána, jen jsme nevěděli kdy. Ráno byla teplota nízko, hodnota 36,5 značila, že nejpozději večer nebo v noci začínáme. V děvět jsme ještě dali s Markétou jen kávičku s tím, že bude na telefonu, kdyby cokoliv. Odpoledne někdy okolo druhé začala být Hessinka už nervozní, velmi rychle dýchala, tak jsem o hodinu později Markét psala, ať je když tak připravená. Nechtěla jsem být příliš aktivní, s Hátou pak vždycky musela Markét docela dlouho ještě čekat, než to skutečně přišlo, takže jsem čekala s ní jen já. Okolo 18. hodiny už bylo jasné, že je to tady. V 18.26 jsem si psala s majitelkou Bruna, když jsem si všimla, že všude kolem mne je mokro. Telefonát Markét, jenže ona teď nemá kam dát děti! No Hess čekat nebude :o), je jasné, že minimálně první štěňátko zvládneme samy. Děti lezou do vany, naštěstí nic netuší, Honza v šoku, to už je to tady?!?! Holt každý žijeme v jiné realitě :). 18.30 Hessinka začala mít velmi výrazné stahy břišní dutiny, ale nechtěla si lehnout, prý to první vyplkne ve stoje a tak se taky stalo, 18.45 přišla na svět oranžová holčička, 404 g. Ještě v plodových obalech byla tak aktivní, pro mně úžasný zážítek, jelikož jsem vždy byla jen přihlížející. Za pár minut, myslím, že to už byla na místě i Markét (vrzla děti sousedce, děkuji :o)) 18.53 přišla na svět světle fialová holčička, 429 g. Byl to fofr! Skoro jsem nestíhala psát všem, kdo měli o informace zájem, ale snažila jsem se :). Začala přicházet úleva, že jsou holčičky, že jde porod hezky. 19.07 přišel na svět pejsek 459 g, obě jsme z něj byly s Markét nadšené, je opravdu krásný, už teď je to vidět, že bude povedený. Pak s malinko delšími rozestupy přišlo na svět dalších 6 holčiček, u každé další pipky jsme na sebe s Markétou hleděly čím dál vykuleněji... Kde jsou ti kluci jako? Ale žádný už nepřišel, 21.32 Hess porodila poslední bordó holčičku 381 g a i když jsme nevěděly, zda je už konec, postupem času bylo čím dál jasnější, že už jsme opravdu skončily s tímto naprosto překvapivým skóre. Přehlednější záznam, jak to bylo, v tabulce:
18.45    404 g    oranžová holka
18.53    429 g    lila holka
19.07    459 g    modrý pejsek
19.18    380 g    žlutá holka
19.47    460 g    fialová holka
20.19    410 g    růžová holka
20.38    460 g    zlatá holka
21.17    392 g    zelená holka (to jsem přivolávala chlapečka, ale marně :))
21.32    381 g    bordó holka

1.5.2021

Nejen radostí naplněn je život chovatelův - dnes po obědě jsme přišli o světle fialovou holčičku. Rozumově vím, že se to může stát, ale ... Ostatní štěňátka prospívají dobře, jsou dravá, tak snad už nás čekají jen hezké zážitky a zůstaneme v té Maurehátí klasické osmičce.

30.4.2021

Hlásíme, že dne 29.4.2021 přišlo na svět 8 holčiček a jeden chlapeček. Porod byl úžasný, rychlý a bezproblémový. Napíšu víc, mnohem víc, ale asi až zítra. Jsem dnes úplně KO. Všem, kdo nebyli úplně v popředí na pořadníku, se co nejdříve ozvu (pokud jsem se už neozvala) a dám vědět, zda se holčičky u nás dočkají či ne. Prosím o trpělivost. Nechávám prostor na rozmyšlenou ještě několika zájemcům, kteří původně chtěli pejska, zda se nerozhodnou pro holčičku.
Převahu holčiček jsme si přáli, ale takovou smršť holek, to jsme teda nečekali nikdo. Já jsem ale hlavně ráda, že je vše v pořádku, štěňátka jsou krásně vyrovnaná, životaschopná, aktivní.... co víc si může chovatel přát. S pokorou a vděkem tuhle radost a štěstí přijímám a děkuji za to. A hlavně děkuji Hessince - je to neuvěřitelná fenečka. Zas a znovu říkám, že je mimořádná matka ve všech ohledech. A děkuji také Brunovi za takovou nadílku, jelikož na tom má samozřejmě nemalý podíl. Jsem šťastná, že jsem se třeba na poslední chvíli nezalekla, překonala jsem špatné zážitky z minulosti a nahradily je nové, krásné momenty. A komu jsem tu ještě nepoděkovala (osobně jsem samozřejmě poděkovala mnohokrát), ale komu můj vděk patří vedle Hessinky rozhodně nejvíc, je léty osvědčená, nejlepší porodní asistentka Markéta - bez tebe by to nebylo tak pohodové, Hessinka by nebyla tak klidná a prostě a jednoduše - děkuji z celého svého srdce (ostatně jejich souhra je myslím z fotek patrná).
Nahrávám postupně fotky a videa z porodu, plus z dnešního dne. Slabším povahám rovnou říkám, že na videa se dívejte jen na vlastní nebezpečí. Porod je krásná, úžasná, dechberoucí záležitost, když jde vše jak po másle, ale bez krve a trochu toho ostatního BLE (jak to dnes označila naše Karolínka) se to neobejde :o). Podařilo se mi čirou náhodou krásně zachytit narození jednoho štěňátka - určitě holčičky, ale které? :D. Kája to chtěla hrozně vidět, ale nebyla z toho nadšená. Tak jak říkám - na vlastní nebezpečí ju :).

Porod štěňátek a první den

29.4.2021

63. den březosti - hlásím, že Hessinka je ještě 2v1 (muhehe, možná spíš 10v1, těžko říct), ale buď dnes nebo nejpozději v noci už se všichni dočkáme, všechno už se chystá. Vážím si všech, kdo to s námi na dálku prožívají. Jistě, mohla bych se odmlčet a nedávat vědět, aby mně to tolik nestresovalo. Ale mně to nějak nejde. Jen pro srovnání - když se měla narodit Háta, ani jsem nevěděla pořádně termín, jen jsem tušila cca týden, kdy by měli přijít na svět, ale weby se aktualizovaly jen občas, prostě jsme museli čekat. V pondělí 16.2. mi chovatel volal ráno, že se v pátek 13.2. štěňátka narodila, že jich je 13 a že holčička pro nás tam tedy určitě je. Připadá mi to jak v pravěku :o), jsem ráda, že se s vámi o to můžu podělit trochu jinak a skoro živě. A hlavně si to ráda zpětně čtu, moje zápisky z obou Hátiných odchovů třeba jsem za poslední týdny přečetla mockrát.

28.4.2021

62. den březosti - Od poledne jsem už s Hesskou zůstala doma a budu až do porodu. Už odmítá granule, je celkově neklidná, štěňátka dělají brajgl a břicho jí úplně kleslo, porodní asistentka je na cestě a bude k dispozici na zavolání.... Teď se odmlčím, dokud nebudeme mít po porodu, ale co nejdřív sem napíšu podrobnosti. Děkuji všem, kdo na nás myslí :o) - není to tak, že už rodíme, tahle fáze klidně může trvat další den... Ale blížíme se do finále.

27.4.2021

61. den březosti - všem stejně napnutým jako já hlásím, že po dobu mé nepřítomnosti se nic zásadního nestalo, teplota je stále v normě, chuť k jídlu také. Doplnila jsem fotky z odpolední vycházky, jako bonus i jedno video. Zatímco v postoji je Hessinka stále kočka, když si lehne, vypadá jako soudeček, všechno jsem to na fotkách zachytila. Hessinka zase v pohodě zvládla vycházku 3 km, šla tedy pomalilinku, ale šla. Tak už začínám být přesvědčená, že letos se žádný "předčasný" porod konat nebude. Asi to bylo před těmi 2 roky vážně trochu stresem. Takže počítám se čtvrtkem či tím pátkem, což je pro mně ideální. Zatím má Hesska i chuť k jídlu, jen ten spánek, to je děs. Takže se nevyspíme pořádně nikdo. Tak už jen pár dní... a pak se nevyspíme pár dní vůbec :o).

Hessinka těsně před porodem

26.4.2021

60. den březosti - vycházka cca 3 km absolvována bez protestů, teplota dobrá, večerní granule sezobnuty s chutí, výsledek je jediný - ještě se to nechystá. Ježíšku, to čekání je hrozný, že :o)

25.4.202159. den březosti - jak Hessinka dopéká miminka je vidět na fotce. Snaží se holčička poctivě, tak uvidíme, už pár dní dávám homeopatika, od včera měřím teplotu a sama jsem zvědavá (tak jako mnoho dalších), jak to nakonec dopadne. Kdy se narodí, kolik kluků a kolik holek?! Především si ale moc přeju, ať je vše v pořádku. Tento týden musí Kája do školy, takže já mažu do práce, ale jak nám teplota naznačí, že se porod blíží, tak už s Hessinkou zůstanu doma. Nejsem z toho úplně nadšená, ale zatím je Hess klidná, tak snad můžu být klidná i já. Udržet klid je čím dál náročnější, mělo to něco do sebe, když byla Hess při prvním vrhu u Evy... Říkám si, že možná i proto ale rodila dřív, že teď snad může být klidnější a třeba s porodem ještě počká, třeba do středy? To by bylo ideální. Tak uvidíme, jestli bude Hessinka poslušná přání paničky.

24.4.2021

58. den březosti - včerejší zkouška dopadla dobře, ranní návštěva budoucích majitelů jedné naší princezničky ještě lépe. Hessince jsem dnes oholila bříško, jelikož po utz už zarostlo a Hessinka je jak medvěd. Jsem na víkend sama doma jen s fenečkami, tak si to užívám, odpočíváme, než nám všem začne frmol. A ten přijde brzy :o).

23.4.2021

57. den březosti - dnes jen v krátkosti. Za chvilku mám zkoušku a mám toho plné brejle. Ale vyběhla jsem ven po obědě a natočila pro Vás takové pěkné knedlíčkové video :o).

Hessi jen pár dní před porodem

22.4.2021

56. den březosti - Hátovi mají bedýnku! Sice až do porodu v ní nikdo nebude (max na focení), ale ulevilo se mi, že už jsme se k tomu konečně dostali. Sice to znamená, že odteď na dva měsíce budeme spát na gauči, ale jsem ráda, že kvůli miminkům manžel vymyslel tuhle variantu, kdy jim přenecháme celou ložnici. Byli jsme dnes jako každý den na cca 4 km vycházce, Hessinka se plouží, ale ujde to bez problémů. Doma neví, jak si lehnout, ráda by na záda a ono to nejde. Dnes to bylo až komické, ale než jsem stihla vytáhnout mobil a natočit to snažení na video, Hess to vzdala. Zdá se mi, že jí klesá bříško, takže si myslím, že až do 30. dubna asi čekat nebudeme. V sobotu začnu měřit teplotu a uvidíme.

21.4.2021

55. den březosti - už v tom zase lítám. Za posledních pár dní se mi ozvalo několik lidí, jak sledují Hessinky těhu deníček a mně to zase motivuje denně přidávat nové info. No plánovala jsem si, že při tomto vrhu denní aktualizace dělat nebudu (při obou Hátiných vrzích jsem to zvládla, ale to nebyly děti, že jo), ale zdá se, že si zase nebudu umět pomoct. A tak dneska postuji video, které určitě udělá radost všem, kdo doufají, že se štěňátka od nás dočkají. Je to totiž setkání přímo se štěňátkem :o).

První setkání se štěňátkem

20.4.2021

Hessinka hrabe... Spousta ostřílených chovatelů by možná řeklo, co na tom, to je normální. Ale chovatel jako já, kdo má tak špatný poslední zážitek, je za to moc rád. Safinka totiž nejevila vůbec žádné příznaky blížícího se porodu (možná se už z toho dalo usuzovat, že je něco špatně, jenže kdo to mohl tušit). Takže včera večer jsem byla nadšená. Týna hrabe už týden, ač štěňátka nečeká, ale ona si myslí, že jo, takže už nám rozhrabala potah na gauči. Už jsem se začínala malinko obávat, že na Hessku tyto příznaky nepřijdou, ale teď už jsem klidnější. Na závěr jedno moudro - nevím, jestli mi nehrábne, když budou hrabat obě, ale lepší, než aby mi hrabalo, že Hessinka nehrabe :o).

19.4.2021

Tatínek Bruno byl o víkendu cvičit a já dostala povolení vložit jeho fotky z tohoto víkendu do alba na rajčeti, děkuji tímto autorce Báře Křížové. Bruno - úžasný pes, pravý retrívr, tak hodný, milý a v kolektivu psů i fen naprosto bezproblémový... Těším se na jeho a Hessinky štěňátka a jsem ráda, že jsem zvolila právě jeho.

Casanova Black Brianta "Bruno"

18.4.2021Tohle je hroznej pohled, ale pěkně dokresluje, jak Hessinka těhotní :o). Opravdu dlouho jsem zvažovala, jestli ho sem vůbec dám, jelikož není příliš reprezentativní. Hessinka už několik dní tvoří mléko, dokonce jí samovolně lehce odkapává, takže na kojení vše připraveno. Docela brzy, ještě nás čeká cca 10-12 dní. Uvidíme, minule Hesska rodila již 61. den - tedy budeme raději připraveni i na dřívější termín. Štěnda se v bříšku melou už pěkně znatelně, tak si občas sednu s Hessinkou na gauči a užívám si to. Včerejší návštěva zájemců o Brunessinku byla skvělá - bylo fajn poznat po takové době nějaké nové lidi, navíc jsme si padli do oka a jak padli do oka Hessince :). Tak teď jen doufat, že Hessinka ukrývá dostatek holčiček i klučíků tak, aby všichni, kdož doufají v Maurehátí miminko, byli uspokojeni. Brzy už se dozvíme. Dnes se mi podařilo natočit pěkné krátké video, jak Týnka o Hessinku pečuje - tak můžete mrknout a potěšit oko.

Týnka a Hessinka

15.4.2021 - 49. den březosti - dneska jsem se přemohla, s dětmi a fenečkami zase vyrazila ven, i když je venku snad ještě odporněji. Vzala jsem i foťák, tak jsem vytvořila album - přeci jen ty fotky z foťáku stojí aspoň za to. Na fotkách z mobilu to stále vypadá, že je Hessinka štíhlá, což teda ale vůůůbec není. Včera i předevčírem večer jsem už přes břišní stěnu cítila pohyby, tak už je to zase o něco zajímavější (pro mně, nikoli pro Hessku, pro tu je to den ode dne náročnější). Příští týden zase budu doma, tak už se na to těším, i když už budeme spíš odpočívat, nebo na větší vycházky půjdeme jen s Týnkou - ta zase ale nebude chtít chodit sama, na to ji dost dobře znám. Dneska jsem Hessku odčervila, jelikož se to 14 ní před porodem má udělat. Za pár dní už začnu dávat i homeopatika, aby se Hessince lépe rodilo. Příští týden nachystáme porodní bedýnku, teď o víkendu budu prát všechno, co budeme potřebovat k porodu a následně k odchovu. No čeká nás toho ještě dost. Aspoň se máme čím zabavit :o). A o víkendu se přijede na Hessinku podívat i vzácná návštěva, zájemci o Brunessinku. Sice má být hnusně, ale už jsme zvyklí, a upřímně - budoucí majitelé flatíka aspoň prokážou svoji odolnost :o).

Foto z vycházky 15.4.2021

13.4.2021 - 47. den březosti

Abychom se udrželi v kondici na porod (včera jsme byli dlouho v práci a tak jsme stíhali jen kratší vycházky), šli jsme dneska v tom šíleném počasí cca pětikilometrovou vycházku, Hessinka se tvářila, že to ještě zvládne, ale víc už by toho asi neušla. Já s dětmi jsem to šla jen s velkým odporem, byl to prostě hnus. Vítr, sníh, všude bláto, no fuj! To je teda duben, už se těším na květen :o). Večer jsem pekla maso, tak mi Hesska tradičně zavazela v kuchyni, žebrání je teď její hlavní činnost. A ještě si teda umí bezvadně lehnout kamkoliv, kam zrovna potřebuju jít. Špatně se jí ale už lehá, spí vždy jen chvilku a už zase mění polohu, břicho jí opravdu roste tak, že není pochyb, že štěňátek nebude zrovna málo. Ale třeba má hodně plodové vody :). Za cca 14 dní už budeme vědět, co ten pupík skrývá. Do té doby se asi moc nevyspíme, ale to k tomu prostě patří.

10.4.2021 - 44. den březostiHessinka se nám zvětšuje každý den, hlavně už musíme přizpůsobovat vycházky tomu, co ujde - zítra tedy jdeme naposledy naši oblíbenou přehradu, pak už se v pondělí na střídačku vracíme k našemu běžnému životu, takže všichni půjdeme do práce nebo školy a školky. Tak budou obě naše psí holky víc odpočívat a vycházky odpoledne už budou takové - krátké a těhotenské. S kým jsme ve spojení na facebooku, dnešní fotku už viděl včera. Naše Kája namalovala, jak to u nás aktuálně vypadá - co tam dělá včela úplně netuším, Hessinka taky není takto velká, ale přišlo mi to krásný, tak se s Vámi o její dílo podělím. Mám natočené i video, které krásně ukazuje, jak Hessinka těhotní.

Hessinka 43. den březosti

8.4.2021 - začala jsem Hessince dávat krmení třikrát denně - no to bylo radosti. Ovšem dnes je doradováno - panička na Hessinku v poledne zapomněla, Hess ráno dostala a teď tu kňučí a kňučí, dostávají v 18 hodin, ale budu jim muset dát dřív :o). Do 18 hodin to pofňukávání nevydržím. Hessinka už se po venku pohybuje velmi opatrně, aby neudělala ani krok navíc, než co by bylo nutné. Včera i dnes jsem ji kolem vody raději měla na vodítku, to by se asi ještě nechala zlákat, ale včera v řece bylo hodně vody, dnes na přehradě velké vlny - mám o ni strach i v netěhu stavu, natožpak teď. Týna do vody dobrovolně nejde, tam je to jednodušší. Podle těhotenského kalendáře bych měla zítra Hessince přidat zase trošku granulí, ale já jí už poprvé přidala víc než 10 procent, tak jí teď už přidávat nebudu. Tak snad jí to nikdo neprozradí. O víkendu slibují, že zase bude hezky, tak slibuji, že vezmu ven i foťák a něco zase vyfotíme, s Kájulkou už máme to stavění do postoje natrénováno. Snažím se zkontaktovat přes břišní stěnu se štěňátky, zdá se mi, že už je lehce cítím, ale jsem na tohle hrozně opatrná - už za pár dní ale budou jejich pohyby jasně patrné.

5.4.2021Mrzí mně, že neaktualizuju častěji, ale musím se teď dost věnovat i svému studiu, chtěla bych ukončit většinu předmětů co nejdříve, ať pak nemusím zkoušky řešit při štěníkách (zřejmě mi nic jiného stejně v některých předmětech nezbyde). Hessinka bobtná :o) - fotka už trošku ukazuje, že linie břicha se ztratila, ale naživo je to vidět rozhodně líp. Stále nachodíme okolo 10 km denně, ale už je venku taková ukázněnější, chodí skoro furt jen u nohy a doufá, že mi upadne nějaká dobrota. Chtěla jsem už ode dneška začít krmit 3 x denně, ale zapomněla jsem... Ještěže to Hesska neví, asi by se na mně zlobila. Tak snad zítra. Fotka není nic moc, ale fotila naše Kájulka v sedm večer a světlo už nebylo optimální, jsem ráda, že jsem z těch asi 50 fotek něco vybrala. Odpoledne na vycházce jsme fotily taky, ale tam se nedalo vybrat nic. Počasí u nás není moc pěkné, hodně fouká, ale dokud se dá, chodíme ještě na větší vycházky, dvakrát denně okolo 5 km, od příštího týdne už asi budeme chodit na kratší výšlapy - rozhodně to ocení i Týnka. Ona ušlápne i těch 10 vcelku, ale už si ráda odpočine. Chystáme se pomalinku na porod, máme mašličky (deset kousků, to by mělo určitě stačit), homeopatika a další drobnosti z lékárny, páneček byl tak strašně hodnej a vymyslel, že štěňátkům přenecháme ložnici - rozmontuje postel a celou jednu místnost vyhradíme štěňátkům. Říkám to často, s pokorou a vděkem - můj muž si zaslouží metál. A hlavně a především, máme domluvenou porodní asistentku Markétu, která nám pomáhala při obou Hátiných porodech, domluvená je i paní doktorka na telefonu, takže jsem zase o něco klidnější.

30.3.2021 - venku je krásně a tak si užíváme nádherné jaro na Vranově. Bát středy (teda spíš čtvrtka, jsem to naposled popletla) jsem se přestala, jelikož v neděli se změnil čas a tak holčičky dostávají granule o hodinu dřív a Hessinka je spokojená jak želva. V postoji stále není vidět, že je Hessinka těhotná, ale i tak jsem dnes vzala foťák a udělala pár obrázků, ať nám to čekání uteče. A jelikož jsem na to nikde neupozorňovala, zřejmě většině utekla i série fotek Bruna, kterou jsem nahrála na naše rajčátko už někdy v únoru. Tak dnes přidávám oba odkazy:

Casanova Black Brianta "Bruno"

Foto ze dneška 30.3.2021

27.3.2021 - trochu se bojím příští středy. Těhotenský kalendář totiž praví, že fenka začíná mít od 35. dne větší chuť k jídlu... A já se ptám, ono to jde?!?! Krmení jsme jí už malinko přidali, zase to nechci přehánět, ale je bezedná. Raději jsem si teď přečetla těhu deníček z jejího prvního těhotenství a uklidnilo mne to - měla takový šílený hlad i tehdy. Břicho jí pochopitelně ještě neroste, ale jelikož při ultrazvuku jí bylo dost výrazně oholeno bříško, je už minimálně na cecíkách poznat, že těhotná je. Brzy už začne i to břicho růst, přišlo mi na utz, že štěňátek by mohlo být o něco více (před těmi necelými dvěma lety musel pan doktor štěňátka opravdu hledat, tentokrát bylo jasně patrné na první dobrou, že tam jsou), navíc mi teď přijde, že už má to bříško takové plnější, přeci jen už miminka mají okolo 2 cm, takže děloha už musí být o něco větší. No jsem zvědavá :o).

25.3.2021 - zatím není moc co psát ani fotit, ale to se brzy změní. Do Vranova přišlo jaro, tak si ho užíváme, Hessku zatím nešetříme, akorát jí zřejmě budeme muset brzy trošku přidat na krmení. Její hlad je nekonečný. Nechci ji překrmovat, takže moc jí přidávat nebudeme, spíš to udělám tak, že jí trochu granulí dáme v poledne a z ranní i večerní dávky něco málo odebereme. Třeba ji tak oklamu, na chvilku. Cca v listopadu jsme začali krmit granulemi Bodreek a nemůžu si je vynachválit. Jelikož jsem si byla těhotenstvím Hessinky víceméně jistá a musela jsem minulý týden objednat, vzala jsem trochu více nabušenou Kotlinu s jeřabinou, do té doby jsme dávala Planinu s rakytníkem. Oboje Hessince moc chutnají (jí ale chutná všechno, a když píšu všechno, myslím naprosto, naprosto! všechno :o)). Pěkně na nich prospívá, tak doufám, že budou vyhovovat i štěňátkům. Jsou to krásně malé granule, které i docela příjemně voní, což je milá změna oproti většině jiných granulí.

23.3.2021 - Pár dní už jsem si byla víceméně jistá, že Hessinka je těhotná. Ona má vždy tak jasné příznaky (bájnou žravost, ještě bájnější mazlivost - mám obavy, že nás brzy sežere, ale my jí to odpustíme, protože se přitom bude kolem nás ovíjet jak liána). Na veterinu jsme tedy jeli se spíš ujistit - kdyby mi paní doktorka řekla, že těhotná není, asi by to se mnou seklo. Veterinu máme v jiném okrese, tak jsme to měli jako dobrodružství a na tajňačku jsme si zaběhli nakoupit i do naší oblíbené masny, kam jinak nesmíme, páč jiný okres... Nicméně, já bych si krom veselých zprá ráda dnes i povzdechla (a věřím, že minimálně ostatní chovatelé mi budou rozumět a někdo se v tom třeba pozná a začne to brát trochu jinak):

Chovatelský povzdech


Milí budoucí zájemci o (nejen) naše štěňátko, já vím, že doba je šílená. Tolik zájemců, že ani ta hromada plánovaných vrhů nestačí pokrýt poptávku. Zdá se jako skvělý nápad udělat si milion rezervací a doufat, že něco vyjde. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak to vnímá chovatel?
Třeba - jak moc složité je udělat si v zájemcích pořádek, jak moc složité je se rozhodnout, koho třeba upřednostnit? Víte, kolik času taková komunikace s Vámi zabere? Že já třeba nepoužívám žádný univerzální text odpovědi a fakt se snažím vždy psát osobně a být maximálně vstřícná? Jak moc to zamrzí a taky utrpí důvěra, když chovateli řeknete, že jste si vybrali jeho, protože se Vám nejvíc líbí jeho stránky, že se Vám líbí i jeho názory, proběhne telefonát, sympatie jsou vzájemné.... a pak se od Vás (v tom lepším případě od Vás) za čas chovatel dozví, že si berete štěňátko jinde? Mně nevadí samotný fakt, že máte rezervace i jinde, já to i chápu proč. Ale nešlo by prostě napsat, že máte rezervaci tam a tam a nás máte jako rezervu? Prostě být upřímní? Většina chovatelů (já teda ROZHODNĚ) se snaží o svých zájemcích něco dozvědět a taky si to zapamatovat a když se mu během půl roku pětkrát obmění půlka pořadníku, je to šílenost!
Vztah chovatel a majitel by se měl od počátku stavět na jiných základech než se to častokrát snaží zájemci dnes stavět. Vážím si těch několika zájemců, kteří čekají od začátku na naše miminka, kteří prostě OPRAVDU chtějí od nás. Je fakt, že já bych bez takových zájemců vlastně ani nekryla. Umíte si představit, jak stresující je pro chovatele jako jsem já, který má tak špatné vzpomínky na poslední vrh, rozhodnout se, že riskne krytí a zdraví své fenky (protože stát se může cokoliv)? Hrozně moc mi pomáhá vědomi, že na naše miminko čekají lidé, která mám ráda a známe se často velmi dlouho (nebo krátce, ale hned na první telefonát jsem cítila souznění).
Prosím Vás tedy jen o jediné, přemýšlejte i nad tím, jak těžká je současná doba pro chovatele a snažte se spíš nespekulovat, ono jde často i získat plusové body. Já se třeba přiznám, že mám u lidí čísla jako pořadí, ale i smajlíky. A dostat usměvavého smajlíka je tak těžké a lehké zároveň. Tak pojďme hrát jinou hru, stavme na upřímných a pevných základech, budujeme si (doufám!) vztah na dalších x let. A všem nám přeji štěstí a pevné nervy!!!
A kdo dočetl až sem, omlouvám se za trochu peskování. Už jsem to měla napsané dřív, ale pak jsem to smázla, nechtěla jsem to psát bez potvrzení březosti. Když se nad tím alespoň jeden člověk zamyslí a změní přístup, mělo to smysl!