Chovatelská stanice Maurehata - flat coated retriever

**NOVINKY**
O NÁS
NAŠE FENKY
  *  Hessi
  *  Tica
  *  Týnka
ŠTĚŇATA
  *  Plánovaná štěňata
  *  Vrh EXTRA 2019
  *  Vrh C 2012
  *  Vrh B 2010
  *  Vrh A 2008
STRÁŽNÍ ANDĚLÉ
  *  Safinka
  *  Háta
FOTKY
ODKAZY
  *  Chovatelé v ČR
  *  Přátelé
KONTAKT
O FLATECH
  *  Standard
  *  Povaha


Povaha FCR         Uchovnění FCR         Pořídit si flata - ano či ne?


Uchovnění flat coated retrievera - s flatem na výstavu

Co je tedy na výstavu potřeba? Především se přihlásit. Na výstavách jsou různé třídy, do kterých lze psa přihlásit podle věku, případně splněných podmínek:
  • 1) třída štěňat – od 3 do 6 měsíců
  • 2) třída dorostu – od 6 do 9 měsíců
  • 3) třída mladých – od 9 – 18 měsíců
  • 4) mezitřída – od 15 do 24 měsíců
  • 5) otevřená – od 18 měsíců
  • 6) třída pracovní – na základě splněné pracovní zkoušky
  • 7) třída šampionů – na základě přiznaného šampionátu krásy
  • 8) třída veteránů – pes starší 7 let
Pro získání zkušeností a taky proto, že v miminkách je to sranda, je fajn se přihlásit do štěníků nebo do dorostu – rozhodčí vás posuzují s nadhledem a štěndo se aspoň rozkouká. Ve své podstatě je ale úplně jedno, když se rozhodnete přihlásit poprvé na výstavu a vaše naše štěňátko bude mít pět let, klidně můžete. Vybrat si výstavu, kde se jaká koná a taky přihlášky ke stažení najdete na www.vystavypsu.cz, taky na www.cmku.cz – stránek, kde se dá sehnat informace o různých výstavách je spousta a spousta. Záleží jen na tom, kam se vás chce jet, jak vás to chytne apod. Poplatky většinou stojí kolem 600 Kč a hlásí se většinou minimálně měsíc dopředu, což je na nic hlavně u fenek, kvůli hárání. Háravá fenka totiž na výstavu nesmí a poplatky vám nikdo nevrátí, bohužel.
Jsou různé typy výstav – oblastní, krajské, většinou jsou to menší výstavy, kde je i menší konkurence, národní, mezinárodní, klubové výstavy jsou prestižní, bývá tam větší konkurence, ale zase většinou i kvalitnější rozhodčí a když už nic jiného, je taková výstava většinou dobrý zážitek, z pohledu účasti kvalitních flatů, dobrých vystavovatelů... Ovšem, nebudu zastírat, často je jakákoli výstava docela zklamání – občas selže organizace, občas vás zamrzí hodnocení rozhodčího – pokud se tak stane, neházejte flintu do žita, bude líp!
Flatík se na výstavu obvykle stříhá – uši, hrudník, ocas a tlapky – ostříhaný flatík je elegantnější, hlavně jak se ostříhají uši a hrudník, hned prokoukne. Není to ovšem bezpodmínečné, ale neupravený flat většinou nemá naději na úspěch. Na poprvé bych si nechala pejska upravit v psím salónu, příp. se třeba můžete přijet ukázat k nám a my vám poradíme co a jak.
Když se na výstavu přihlásíte, zaplatíte poplatky, tak vám tak zhruba 14 dní nebo i jen týden dopředu přijde vstupní list – na základě něj vás pak při vstupu na výstavu zkontrolují. Potřebujete mít s sebou průkaz původu (na zapsání známky, kterou vám dá rozhodčí) a očkovací průkaz (pes musí být očkovaný minimálně před 30 dny a nesmí mít 30 dní před vypršením očkování, doporučuju zkontrolovat a pokud by vám to nevycházelo, třeba přeočkovat o chvilku dřív). Pořiďte si předváděcí vodítko (tenká šňůra nejlépe v černé barvě, aby nerušila a splynula se psem), dá se koupit na výstavě nebo objednat z netu, třeba zde Bracco - výstavní vodítko, pes na výstavu hlavně musí umět v klidu stát nějakou dobu ve výstavním postoji – koukněte k nám na stránky, jak jsme štěnda fotili, a musí umět běžet na vodítku vedle nohy (posuzuje se jak ve stoje, tak v pohybu).
Co pak na výstavě – přijdete na výstavu, na vstupním listě máte napsané číslo kruhu, kde se vystavují flatíci. Ten musíte najít, občas je to docela zajímavý hledání, takže doporučuju jít s časovou rezervou (většinou je nějaký čas přejímky a když přijdete na poslední chvíli, je to trochu stres). Až najdete kruh, připravte se většinou na dlouhé čekání. Doporučuju sledovat ostatní vystavovatele a okoukat různé triky, někteří jsou opravdu profíci a jejich umění je obdivuhodné. Když přijde na vás řada, jdete do kruhu s dalšími konkurenty (jsou-li teda nějací). Většinou podle katalogových čísel, která vám rozdělil pořadatel vás rozhodčí posoudí v postoji, pak v pohybu a pak už záleží na rozhodčím, jak si to zorganizuje, každopádně vám pak přidělí nějakou známku a stužku, takže známky jsou výborný, velmi dobrý, dobrý, dostatečný,... prostě jako ve škole. Ve třídě štěňat jdou známky jen velmi nadějný nebo nadějný. Přesto, že vás třeba může známka mrzet, že se vám může zdát, že váš konkurent je škaredější apod. – všechno je o rozhodčích a o jeho rozhodnutí, a občas to může být dost divné rozhodnutí.
V dospěláckých třídách a ve třídě mladých může první, popř. druhý pes dostat i titul, a zjednodušeně řečeno, pokud těchto titulů nasbíráte více, váš pesan se stává šampionem krásy. U flatů je ale podmínkou splnit ještě loveckou zkoušku, bez zkoušky se oficiálním šampionem krásy retriever stát nemůže.
Pejska je dobře na výstavu trošku předpřipravit – zvykat ho na ohmatávání, nejprve stačí noví pánečkové, pak je lépe poprosit někoho cizího, protože na výstavě pan rozhodčí pejska prohmatává taky. Kontrolují se i zuby, takže je důležité naučit pesana ukázat zuby. Od malička to stačí trénovat vždy na chviličku a hodně odměňovat a chválit a půjde to samo ;). Tenhle nácvik se hodí jak na výstavy, tak i doma, třeba u dětí, protože děti občas vymyslí neuvěřitelné věci :o)